VPS – FC Honka: Vaasalaiset testaavat Veikkausliigavauhtia
Kuva: Juha Tamminen
Suomen Cup
VPS – FC Honka
Lauantai 13.03. klo 13:00
Suomen Cup on edennyt neljännesvälieriin ja nosto otetaan VPS:n ja FC Hongan välisestä ottelusta, joka käynnistää viikonlopun cup-hulinat. VPS voitti Ykkösen alkulohkonsa, kun Honka puolestaan joutui puristelemaan omaa jatkopaikkaansa viimeisen ottelun loppuhetkille asti.
Täksi kaudeksi VPS:ssä vaihtui miehistöä paljon ja valmennuskin meni uusiksi. Joukkue saatiin kuitenkin ajoissa kasaan ja se näkyi alkulohkossa: selkeät voitot Jarosta ja RoPSista kertovat, että homma on lähtenyt käyntiin hyvin. Tärkeä Sebastian Strandvall puuttuu VPS:n miehistöstä tässä ottelussa. Lähtökohta peliin on muutenkin erilainen, sillä VPS lähtee matsiin selkeänä altavastaajana ja pallonhallinta tulee kaikella todennäköisyydellä olemaan vastustajalla.
Hongan jatkopaikka oli kiven alla, sillä jatkopaikan tuonut tasoitus IFK Mariehamnin verkkoon syntyi vasta lisäajalla. Espoolaisten peli ei näyttänyt vielä lohkovaiheessa valmiilta ja niinpä ennen puolivälieriä lisätuntumaa haettiin tasapeliin päättyneessä harjoitusottelussa PK-35:sta vastaan. Honka on saanut selvyyden tärkeän Jean Marie Dongoun jatkamisesta joukkueessa, vaikka tiedotuslinja on ollut asiasta olematonta.
Lyö vetoa ottelusta:
Honka on luonnollisesti ottelussa suurehko suosikki, mutta vedoissa tekee mieli kokeilla VPS:n menestystä. Joukkueen valmius saattaa olla Veikkausliigatason vastustajallekin myrkkyä. Vetosuositus on Vaasan venymisestä tasuriin tai voittoon: VPS 1X kertoimella 2,37. LYÖ VETO @BET 365LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Täysi kaaos! Real Madridin pelaajat tappelivat – yksi sairaalaan
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Mestarien liigan finaalipari on nyt selvillä! Loppuhetkien maali ei riittänyt toisessa välierässä
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Palloliitto: Timo Kautonen on kuollut
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Mestarien liigan finaalipari on nyt selvillä! Loppuhetkien maali ei riittänyt toisessa välierässä
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Mika Väyrynen: huolestuttava huomio Veikkausliigasta
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut