HJK hankki entisen kapteeninsa takaisin – ”Kiva olla taas himassa!”

© Kuva: Juha Tamminen

Helsingin Jalkapalloklubi ja keskikenttäpelaaja Sebastian Dahlström ovat tehneet sopimuksen kaudesta 2021.

Dahlström, 24, siirtyi HJK:hon ensimmäistä kertaa 12-vuotiaana ja pelasi seuran edustusjoukkueessa lähes 150 ottelua ennen kuin siirtyi moldovalaiseen FK Sheriff Tiraspoliin viime vuoden alussa. Viimeisellä kaudella ennen siirtoaan hän toimi HJK:n kapteenina.

– Hienoa, että meille avautui mahdollisuus saada HJK-kasvatti takaisin sinivalkoiseen. Dale on monipuolinen keskikenttäpelaaja, joka pystyy pelaamaan useassa eri roolissa. Monikäyttöisyyden ja laadukkaan peruspelaamisen lisäksi Dale on loistava persoona ja istuu tältäkin osin joukkueeseen hyvin, kommentoi HJK:n urheilu- ja kehitysjohtaja Miika Takkula seuran tiedotteessa.

– Hyvillä fiiliksillä tulen taas Klubiin. Kiva olla taas himassa! Haluan auttaa joukkuetta pääsemään yhteisiin tavoitteisiin, nauttia pelaamisesta ja tietysti aina kehittyä pelaajana, sanoi Dahlström.


PÄIVÄN VIHJE: CHELSEA – ARSENA

Onko Arsenal paikallistaistelussa helppo pala huippuvireiselle Chelsealle?