Hirmuiset 9-1-murskajaiset Kakkosessa – SJK juoksutti kentälle epäreilut jaot

Kakkosen C-lohkossa nähtiin sunnuntai-iltapäivänä kauden tylyimmät murskajaiset. Lohkojohtaja SJK Akatemia läksytti vierasjoukkue Vasa IFK:ta todella tylysti maalein 9-1.
SJK Akatemian hirmuilta ei tullut yllätyksenä sikäli, että joukkue lähti otteluun Kakkosen tasolle todella vahvalla kokoonpanolla. Seinäjokisten reservijoukkueen kokoonpanossa pelasivat edustusjoukkueen pelaajista kokenut ukrainalainen Denis Oliinyk, Robin Sid ja Mehmet Hetemaj.
SJK-kapteeni Hetemajlle ottelu oli Kakkosessa ensimmäinen 16 vuoteen, mutta Oliinyk pelasi jo edellisessä Akatemian ottelussa GBK:tä vastaan. Hetemaj kävi ennen veikkausliigakauden alkua leikkauksessa, ja kaipasi peliminuutteja pelituntumaa hakiessaan.
#SJKfi #SJK_Akatemia #Kakkonen #SJKAKVIFK
01 Rosenlöf MV
02 Rintamäki
06 Malolo
07 Säily
14 Oliinyk
15 Laitinen
16 Hetemaj
18 Sid
21 Olsbo
22 Gasc
35 Ofori
#SJKfi #SJK_Akatemia #Kakkonen #SJKAKVIFK
Koko veikkausliigakolmikko pelasi ottelussa 58 minuuttia, ja tuli vaihtoon tilanteessa 5-1. Kaikki kuusi maalia tulivat jo avausjaksolla, Sidin ja Oliinykin onnistuttua kerran mieheen.
Kaiken kaikkiaan SJK Akatemialta maalinteossa onnistui peräti kahdeksan pelaajaa. Ainoa kahden maalin mies oli nuori ghanalainen Kingsley Ofori, joka teki joukkueelleen 4-0- ja 9-1-maalit. SJK:n kahdeksannen maalin teki puolestaan 17-vuotias Endrit Rrustemi, joka siirtyi Seinäjoelle viime kaudella Salon Palloilijoista. Maali oli Rrustemin ensimmäinen Kakkosessa, ja syntyi hänen ensimmäisellä kosketuksellaan, heti 78. minuutilla tapahtuneen pelaajavaihdon jälkeen.
SJK Akatemia on voittanut neljä kauden viidestä ottelustaan, ainoan tappion tultua lohkon avauskierroksella JBK:ta vastaan. Viimeisissä kolmessa ottelussa SJK Akatemia on tehnyt yhteensä 19 maalia. VIFK:n saldo on kolme pistettä neljästä ottelusta. Sen takana C-lohkossa on ainoastaan nollakerholainen GBK.
SJK Akatemia – VIFK 9-1 (5-1)
1-0 10 min Valentín Gasc
2-0 12 min Robbie Malolo
3-0 14 min Robin Sid
3-1 19 min Emmanuel Igboeri
4-1 21 min Kingsley Ofori
5-1 35 min Denys Oliinyk
6-1 68 min Oskar Pihlaja
7-1 73 min Valtteri Olsbo
8-1 78 min Endrit Rrustemi
9-1 88 min Kingsley Ofori
SJK Akatemia murjoi naapuriseura Vasa IFK:n tylyin 9-1 luvuin Kakkosen ottelussa OmaSp Stadionilla sunnuntai-iltana.
Lue otteluraportti SJK:n sivuilta:
#SJKfi #SJK_Akatemia #Kakkonen #Seinäjoki
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hollannin media haukkui kolme pelaajaa Pikkuhuuhkajien sensaatiomaisen EM-avauksen jälkeen
- Pikkuhuuhkajien pistetili auki – lisäajalla valtava pettymys huippumaata vastaan
- Jymypaukku vireillä! Pikkuhuuhkajat kyykyttää Hollantia
- Tässä Pikkuhuuhkajien avaus Hollantia vastaan
- Tanskalle taisteluvoitto Pikkuhuuhkajien EM-lohkossa
- Oliver Antmanin valmentaja sai pestin Saksan Bundesliigasta
- Espanjalle suuri takaisku – avainpelaajan EM-kisat päättyivät jo avausottelussa
- Michal Probierz erosi Puolan maajoukkueen peräsimestä
- Haastattelu: Mitä kuuluu, João Klauss?
- Huuhkajien ottelussa sairauskohtauksen saanut katsoja menehtyi
- Joel Pohjanpalo paljasti mikä onnenkantamoinen rankkarissa kävi: ”Juuri kun olin potkaisemassa”
- Pikkuhuuhkajien pistetili auki – lisäajalla valtava pettymys huippumaata vastaan
- Oliver Antmanin valmentaja sai pestin Saksan Bundesliigasta
- Tanskalle taisteluvoitto Pikkuhuuhkajien EM-lohkossa
- Jymypaukku vireillä! Pikkuhuuhkajat kyykyttää Hollantia
- Haastattelu: Mitä kuuluu, João Klauss?
- Tässä Pikkuhuuhkajien avaus Hollantia vastaan
- Pikkuhuuhkajien Juho Talvitie sai siirron Hollantiin
- Espanjalle suuri takaisku – avainpelaajan EM-kisat päättyivät jo avausottelussa
- Michal Probierz erosi Puolan maajoukkueen peräsimestä