Huuhkajien EM-avaus keskeytetty – Christian Eriksen rojahti tajuttomana maan pintaan ja kiidätettiin sairaalaan

Huuhkajien ensimmäinen ottelu EM-kisoissa on saanut karun käänteen. Ottelu on keskeytetty sairastapauksen takia.
Avausjakson lopulla nähtiin todellinen kauhunhetki, kun Tanskan tähtipelaaja Christian Eriksen lyyhistyi kentän pintaan kesken pelin.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Eriksen makasi pitkään tajuttomana nurmella lääkintäjoukkojen ympäröimänä. Erikseniä elvytettiin ja ottelu oli pitkään paussilla. Sekä Tanskan että Suomen pelaajat itkivät ja pitivät käsiä kasvoillaan.
Eriksen saatiin useiden minuuttien odotuksen jälkeen paareille, jonka jälkeen Tanskan pelaajat saattoivat hänet Parkenin pukusuojiin. Huuhkajien pelaajat ja tuomarit olivat menneet pukukoppiin hetkeä aiemmin.
Useat mediat ovat vahvistaneet, että Eriksen nosti kätensä otsalle ja liikkutti silmiään matkalla pukusuojiin. Tanskalaistähti kiidätettiin stadionilta suorinta tietä sairaalaan.
UEFA:n julkaiseman tiedotteen mukaan kummatkin maajoukkueet keskustelevat parhaillaan tuomarien ja UEFA:n edustajien kanssa. UEFA julkaisee lisätietoa klo 20.45. UEFA vahvisti samalla, että Eriksen on kuljetettu sairaalaan.
Tanskan jalkapalloliitto vahvisti Eriksenin olevan hereillä. Eriksenille tehdään testejä.
Internazionalen toimitusjohtaja Beppe Marottan mukaan Eriksenin suhteen ”on syytä olla optimistinen.”
Denmark officially confirm that Christian Eriksen is now awake.
Kampen er midlertidigt udsat. Ny melding kommer kl. 19.45.
The player has been transferred to the hospital and has been stabilised.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Helmarit niukkaan voittoon EM-kisojen avausottelussa
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- FF Jaro tarjosi jättiyllätyksen HJK:n vieraana – ratkaisijaksi nousi 17-vuotias lupaus
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Virallista: Bayer Leverkusen teki ison hankinnan Liverpoolista
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon