”Unohtakaa finaali, jos Suomi aiheuttaa ongelmia” – Belgiassa katsotaan jo Huuhkajia pidemmälle
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajilla on tänään ehkä Suomen maajoukkuehistorian suurin ja tärkein ottelu, kun kello 22 alkavassa pelissä Pietarissa tulee vastaan FIFA-rankingin ykkönen Belgia. Belgia on jo varmasti mukana EM-turnauksen jatkopeleissä, mutta Suomi tarvinnee ottelusta ainakin tasapelin, jos se mielii 16 parhaan joukkoon.
Het Laatste Nieuwsin jalkapallokeskusteluohjelmassa Deviltime asiantuntijat Jan Mulder ja Marc Degryse paneutuivat illan kiinnostavimpiin teemoihin Belgian näkökulmasta. Keskustelu painottui muun muassa loukkaantumisesta toipuneen Eden Hazardin paluuseen avauskokoonpanoon. Ykköskärki Romelu Lukakun lepuutusta pidetään mahdollisena, mutta Mulder ja Degryse uskovat ainakin, että Lukaku itse haluaisi pelata.
– Odotan aina innolla Edenin näkemistä, Mulder sanoi Hazardista.
– Hazardin täytyy näyttää, että hän voi päästä lähelle ”oikeaa Edeniä” tulevissa otteluissa. Se tarkoittaa enemmänkin kuin pelkkiä väläytyksiä.
Mulder uskoo, että Lukaku avaa Suomea vastaankin, koska miehen henkilökohtaiset tavoitteet ovat korkealla.
– Lukaku haluaa tehdä maaleja ja voittaa maalikuninkuuden. Silloin maajoukkuevalmentajan ei pitäisi toimia autoritäärisesti ja jättää häntä sivuun.
[readmore from=Huuhkajat]
Jan Mulderin mielestä Belgian on oltava tarkkana Teemu Pukin kanssa. Hän kehuu Norwich-kärkeä sähäkäksi, nopeaksi ja aggressiviseksi hyökkääjäksi, joka voi aiheuttaa Belgian puolustukselle vaikeuksia. Keskustelukumppani Marc Degryse viittaa kuitenkin kintaalla näille puheille.
– Pukki ja Suomi eivät saa aiheuttaa meille ongelmia. Jos niin kävisi, niin unohtakaa finaali, Belgiaa kaksissa MM-kisoissa edustanut Degryse totesi.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana