Vahvistus: KuPS vahvistuu entisellä Veikkausliigan maalikuninkaalla

Veikkausliigassa toisena oleva kevään Suomen Cup -voittaja KuPS vahvistuu Suomen kentiltä hyvin tutulla kärkimiehellä Tim Väyrysellä. 28-vuotiaan hyökkääjän sopimus kattaa loppukauden lisäksi kauden 2022.
KuPS vahvisti hankinnan verkkosivuillaan.
MTV Urheilu uutisoi aiemmin Väyrysen siirron olevan tapahtumassa (juttuun tästä).
– Olen nähnyt urallani paljon Euroopassa, mutta Suomessa olen toistaiseksi pelannut vain pääkaupunkiseudulla. On hienoa päästä nyt näkemään ja kokemaan kuopiolainen jalkapallokulttuuri. Seura ja joukkue haluavat kehittyä ja mennä kaikin tavoin eteenpäin, siihen tarvitsemme myös jokaisen kuopiolaisen tuen, Väyrynen kommentoi siirtoa seuran tiedotteessa.
28-vuotias Väyrynen edusti viimeksi albanialaista KF Tiranaa, jossa peliaika jäi väliin.
Väyrynen teki tammikuussa KF Tiranan kanssa 1,5-vuotisen sopimuksen, mutta hän pelasi joukkueen avauksessa vain kahdesti, eikä silloinkaan täysiä minuutteja. Kaikkiaan Väyrynen pelasi Tiranassa 295 minuuttia yhteensä 14 ottelussa. Maaleja hän ei ole tehnyt, mutta syöttömerkintöjä on yksi.
Hongan kasvatti Väyrynen voitti Veikkausliigan maalikuninkuuden jo kaudella 2013, kun hän pyssytti Hongalle 17 maalia 24 ottelussa. Sen jälkeen hän lähti noin kuusi vuotta kestäneelle ulkomaankierrokselle, jossa Väyrynen edusti ensin Saksassa Borussia Dortmundin reservijoukkuetta ja sitten Viktoria Kölniä, Dynamo Dresdeniä ja Hansa Rostockia. Väyrynen teki 3. Bundesliigassa 10 maalia 74 ottelussa.
[readmore from=Väyrynen-Tim]
Lopuksi hän käväisi hollantilaisessa Roda JC:ssä ennen kuin palasi HJK:hon kesällä 2019. Viime kaudella Väyrynen teki yhdeksän maalia 21 veikkausliigaottelussa.
Väyrynen on pelannut myös 13 A-maaottelua, ilman tehtyjä maaleja.
Muokattu 2.8.2021 kello 18:35 KuPS vahvisti virallisesti Väyrysen siirron.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Eurooppa-liiga
- Mestarien liiga
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS