Valta vaihtui Pohjois-Amerikassa – jälleen uusi näyttö siitä, kuinka USA lähestyy jalkapallomaailman huippua
Kuva: Getty Images
Puolustava mestari Meksiko sai taipua Pohjois- ja Keski-Amerikan mestaruusturnauksen maanantain vastaisena yönä pelatussa loppuottelussa. Toinen CONCACAF-maanosaliiton jättiläinen USA piti pintansa kotiturnauksessaan ja valloitti mestaruuden jatkoajan jälkeen maalein 1-0. Voittomaalin teki 117. peliminuutilla Atlanta Unitedin toppari Miles Robinson, joka pelasi turnauksessa jokaisen USA:n mahdollisen peliminuutin.
Meksiko on 11 mestaruudellaan maanosan menestynein maa Gold Cupissa. USA:lle mestaruus oli nyt seitsemäs. USA voitti mestaruuden viimeksi toissa turnauksessa vuonna 2017, mutta tuolloin finaalissa kaatui Jamaika Meksikon pudottua jo välierissä. Viimeksi USA oli kukistanut Meksikon Gold Cupin loppuottelussa vuonna 2007, mutta sen jälkeen Meksiko oli voittanut kolme perättäistä maiden välistä loppuottelua. Meksikon voittoputki finaaleista oli neljän loppuottelun mittainen, ja se hävisi finaalin nyt vasta toisen kerran.
USA on osoittautunut viime aikoina Meksikolle vaikeaksi palaksi purra, sillä vain kaksi kuukautta aiemmin se voitti Meksikon CONCACAF Nations Leaguen loppuottelussa, tuolloinkin jatkoajalla. Meksiko on hävinnyt nykyisen päävalmentajansa Gerardo Martinon alaisuudessa pelatuista 36 ottelusta vain neljä, mutta kaksi tappioista on tullut USA:lle (muut Argentiinaa ja Walesia vastaan).
#USA 1-0 #MEX (FT) - USA se la ha vuelto a liar a México, esta vez con un equipo en el que no estaban sus jugadores más importantes. Hace 2 meses les ganaron la final de la @CNationsLeague con un gol en el 114' y hoy lo han hecho en la final de la @GoldCup con un gol en el 117'.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Loppuhetkien maali ratkaisi! Espanja MM-välieriin
- Virallista: Topi Keskinen siirtyy Tanskaan
- Virallista: Chelsean puolustaja päätyi Manchester Cityn syliin
- MM-lippujen hinnat laskettelevat nyt vauhdilla alamäkeä
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Jorge Jesus: ”Cristiano Ronaldo ei tule koskaan olemaan ongelma maajoukkueessa”
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- KuPS käytti option – avainpelaaja jää seuraan
- Jani Honkavaara yllättyi saamastaan toimitsijakiellosta
- Tipsbladet: Topi Keskinen löysi uuden seuran
- Arsene Wenger: ”Vain tämä joukkue voi pysäyttää Ranskan”
- Harva tietää syyn: englantilaistuomareilla kielto Argentiinan otteluihin
- Kaan Kairinen kertoi miksi siirtyi Kreikan suurseuraan: ”Se on suurin syy”
- Tanskalaislegenda ei luovuta – tavoittelee paluuta ensi kaudelle
- MM-sensaatiolle on paukahtamassa jättisiirto Valioliigaan
- FC Inter oli lähellä melkoista urotekoa eurokentillä – lisäajan maali vei voiton
- Erling Haaland ennen MM-puolivälierää: ”Englannin pitäisi luottaa jatkopaikkaan”
- Kylian Mbappé säikäytti Ranskan – antoi päivityksen voinnistaan
- LIVESEURANTA: Ranska eteni neljän parhaan joukkoon – Kylian Mbappé tykitti upean maalin
- Kylian Mbappé ja Ousmane Dembélé laukoivat Ranskan MM-välieriin!

