Seinäjoen Sanomat: ”Tämä on vähän kuin saippuaoopperasta” – SJK-kannattajat protestoivat seurajohtoa kohtaan tyhjällä katsomolla!
Kuva: Juha Tamminen
Seinäjoen OmaSp stadionilla nähdään lauantain Veikkausliigakierroksella kannattajien mielenilmaus. Joukkueen uskollinen kannattajaryhmä Klopit ei saavu katsomoon FC Inter -ottelun avauspuoliajalla lainkaan.
Seinäjoen Sanomien mukaan asiasta on keskustelu kannattajaryhmän sosiaalisessa mediassa. Lisäksi SJK-kannattaja Mark Whiltshear pohtii tilannetta The Finnish Football Show -podcastissaan.
SJK-kannattajilla on yhteinen näkemys, että heidän merkitystään ja rooliaan vähätellään. Klopit eivät myöskään olleet tyytyväisiä, että miten ja mihin ajankohtaan päävalmentaja Jani Honkavaaran lähdöstä ilmoitettiin.
Whiltshearin mielestä koko SJK:n toiminta asian suhteen vaikutti liki huomionhakuiselta.
– Tämä on vähän kuin saippuaoopperasta. On pakko miettiä, että haetaanko tällaisella vain ihmisten huomiota, lehtiotsikoita ja kiinnostuksen herättämistä seuraa sekä sarjaa kohtaan, Whitshear sanoi.
Hän toteaa myös Honkavaaran tilanteesta, että on outoa perustella päätöstä toteutumattomilla tavoitteilla kauden ollessa pahasti kesken.
Kannattajat toivovat seuraltaan jatkuvuutta. He kokevat sanomansa mukaan, että asia ei ole enää yhteinen, vaikka SJK:n slogan on ”Meidän kerho”.
Kloppien keskuudessa mietitään myös, että onko vain rahaa seuran toimintaan laittavien mielipiteillä merkitystä.
Toisaalta kannattajat seurasta riippumatta ovat Suomessa tärkeässä roolissa myös rahoittajana lipputulojen, tapahtumien oheismyynnin ja fanituotteiden kautta.
SJK-kannattajat esittelivät aikoinaan katsomossaan banderollia, jossa luki ”Futis ilman kannattajia ei ole mitään”.
Pallo taitaa olla tässä kohtaa heitetty seurajohdon suuntaan.
Jos alla oleva video ei näy, klikkaa tästä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Virallista: Topi Keskinen siirtyy Tanskaan
- Virallista: Chelsean puolustaja päätyi Manchester Cityn syliin
- MM-lippujen hinnat laskettelevat nyt vauhdilla alamäkeä
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Jorge Jesus: ”Cristiano Ronaldo ei tule koskaan olemaan ongelma maajoukkueessa”
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- KuPS käytti option – avainpelaaja jää seuraan
- Jani Honkavaara yllättyi saamastaan toimitsijakiellosta
- Tipsbladet: Topi Keskinen löysi uuden seuran
- Adrien Rabiot ei säälinyt vastustajaa: ”Marokko ei ollut erityisen vaarallinen”
- Arsene Wenger: ”Vain tämä joukkue voi pysäyttää Ranskan”
- Harva tietää syyn: englantilaistuomareilla kielto Argentiinan otteluihin
- Kaan Kairinen kertoi miksi siirtyi Kreikan suurseuraan: ”Se on suurin syy”
- MM-sensaatiolle on paukahtamassa jättisiirto Valioliigaan
- Tanskalaislegenda ei luovuta – tavoittelee paluuta ensi kaudelle
- FC Inter oli lähellä melkoista urotekoa eurokentillä – lisäajan maali vei voiton
- LIVESEURANTA: Ranska eteni neljän parhaan joukkoon – Kylian Mbappé tykitti upean maalin
- Kylian Mbappé ja Ousmane Dembélé laukoivat Ranskan MM-välieriin!
- Kylian Mbappé säikäytti Ranskan – antoi päivityksen voinnistaan
- Jättisiirto lähellä? Matias Siltasesta uusi paljastus