HJK-Inter 2-1: Japanilaistähti palasi pelikentille – turkulaisten kokenut toppari vaikutti loukkaantuneen pahasti

HJK voitti FC Interin kotonaan lukemin 2-1. Samalla helsinkiläiset säilyivät mestaruustaistossa mukana. Varsinkin, kun KuPS pelasi 0-0-tasapelin lauantaina Helsingin IFK:ta vastaan.
Mestaruustaistelussa olevan kaksikon välinen piste-ero on nyt yhden pisteen suuruinen. Voitto oli Klubille henkisesti varmasti valtava, koska alla oli hirvittävä nöyryytys Konferenssiliigan puolelta.
Helsinkiläiset hävisivät Maccabi Tel Aviville kotonaan peräti 0-5. Nyt HJK palasi voittokantaan ja katkaisi samalla hämmentävän pitkän voitottoman putkensa kotikentällään Bolt Arenalla.
Edellisen kerran joukkue voitti kotiottelunsa elokuun puolivälissä IFK Mariehamnia vastaan.
Sunnuntaina HJK tuli kamppailuun kovalla asenteella ja hallitsi varsinkin avausjaksoa selvästi. Viimeistä kauttaan pelaava turkulaisten maalivahti Henrik Moisander otti avausnelivitosella muutamia todella komeita torjuntoja.
Riku Riskin laukaukselle edes kokenut Inter-vahti ei mahtanut mitään.
Laituri pääsi sijoittamaan pallon tarkasti puolustajan jalkojen välistä alakulmaan.
Jos alla oleva twiitti maalista ei toimi, klikkaa tästä.
HJK siirtyy Riku Riskin maalilla Interiä vastaan 1–0-johtoon! Livesarjataulukko näyttää mestaruustaistelun osalta nyt yhtä pistettä KuPSin eduksi.
#HJKINT
Inter koki myös todella ikävän takaiskun avausjaksolla. Kokenut toppari Juuso Hämäläinen loukkasi jalkansa niin pahasti, että tämä ei välttämättä tällä kaudella enää pelaa.
Varmaa tietoa vamman laadusta ei toki vielä ole.
Toisen jakson alussa Roope Riski vei kulmapotkun jälkitilanteesta kotijoukkueen kahden maalin johtoon. Europeleissä kovaa jälkeä tehneelle Riskille maali oli siitä mielenkiintoinen, että tähtikärki oli osunut edellisen kerran kesäkuun loppupuolella Veikkausliigassa.
Roope Riskin kauden viides liigaosuma alla. Jos twiitti ei näy, klikkaa tästä.
HJK oli myös sunnuntaina ongelmissa kotiottelunsa lopussa. Varsinkin sen jälkeen, kun Timo Furuholm kavensi lukemat maalin edustalta, kun takana oli 74 minuuttia.
Kotijoukkueen maalivahti Hugo Keto antoi huolimattoman avauksen ja turkulaiset pääsivät lopulta iskemään.
Kokeneen turkulaistykin maalin näet alta, jos twiitti ei toimi klikkaa tästä.
Helsingin ilta menee mielenkiintoiseksi, kun vieraat tulevat maalin päähän! 2–1. Timo Furuholm.
#HJKINT
Kamppailu päättyi siis HJK:n voittoon ja toisena ilonaiheena kotiyleisölle oli japanilaistähti Atomu Tanakan paluu loukkaantumiselta. Tanaka pelasi ottelussa noin parikymmentä minuuttia.
Mestaruustaisto menee todella tiukaksi. Sarjaykkönen KuPS matkustaa seuraavaksi SJK:n vieraaksi ja HJK kohtaa Stadin derbyssä HIFK:n.
Viimeisellä kierroksella KuPS ja HJK ottavat toisistaan mittaa Kuopiossa. Saa nähdä ratkeaako mestaruus vasta siellä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Virallista: Lucas Bergström jatkaa uraansa Espanjassa
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Lähde: Lucas Bergström siirtymässä La Ligaan
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Lähde: Lucas Bergström siirtymässä La Ligaan
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Virallista: Lucas Bergström jatkaa uraansa Espanjassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan