Katso: Tätä kelpaa ihailla! TPS:n huippulupaus nöyryytti Sveitsin puolustusta näyttävällä osumalla
Kuva: Getty Images
Suomen alle 17-vuotiaiden poikien maajoukkue aloitti EM-karsintaturnauksen torstaina Vantaalla 1-1-tasapelillä Sveitsiä vastaan.
Punapaitainen vierailija johti peliä 81. minuutille asti, kunnes Turun Palloseuran Jasper Jalonen toi Suomen tasoihin näyttävällä osumalla.
TPS:n edustusjoukkueessa kahdeksan kertaa esiintynyt Jalonen, 16, sai pallon, kun Dren Ternava iski väliin Sveitsin maalivahdin heikkoon avaukseen. Jalonen vei Sveitsin puolustusta kahdella vetoharhautuksella ennen kuin tuikkasi pallon maaliin kylmäpäisen suorituksen päätteeksi.
– Tasapelistä on jäänyt harvoin näin hyvä fiilis. Lähtökohtamme otteluun olivat haastavat, ja ottelun alku oli meille hankala, joten pisteen kairaaminen oli erittäin kova ja tärkeä juttu. Olisimme voineet jopa voittaa ottelun, kertasi Suomen päävalmentaja Erkka V. Lehtola Palloliiton sivuilla.
– Sanoin pojille, että jos näissä matseissa nousee vaikean alun jälkeen tappioasemasta rinnalle ja melkein ohi, kysyy se rohkeutta, sydäntä, taitoa ja yhdessä tekemistä. Se on selvää, että tämä kokemus puskee meitä joukkueena eteenpäin. Samaan hengenvetoon täytyy muistaa, että meille jäi vielä paljon parannettavaa tuleviin otteluihin. Turnaus jatkuu, mitään ei olla vielä saavutettu, mutta tästä on hyvä jatkaa.
Suomen osalta EM-karsintaturnaus jatkuu sunnuntaina ottelulla Bosnia-Hertsegovinaa vastaan Vantaan Myyrmäessä.
Voit katsoa videon Jalosen maalista alla näkyvästä twiitistä.
Tämän illan hienoimmasta maalista ei jäänyt epäselvyyttä: Jasper Jalonen esitteli todellista taituruutta tuodessaan U17-pojat tasoihin!
#Minihuuhkajat
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa