Veikkausliiga menettää kauden päätteeksi ison väriläiskän – FC Interin Timo Furuholm päättää uransa

© Kuva: Juha Tamminen

Ei se suuri yllätys ollut, mutta melkoinen pommi silti – Timo Furuholmin tiistaina julkaisema blogipostaus.

FC Interin kapteenin, seuran kaikkien aikojen maalintekijän ura päättyy tämän kauden jälkeen. Veritas stadionilla tullaan siis ensi sunnuntaina kokemaan melkoiset läksiäiset; viimeistä kerta seuran väreissä nähdään myös päävalmentaja Jose Riveiro, sekä maalivahti Henrik Moisander.

– Olen kaikkeni antanut. Vastineeksi olen saanut sen verran, mitä olen ansainnut. Samalla niin fyysinen kuin henkinenkin hyvinvointi on lajille jollain tasolla uhrattu. Enää ei pysty jatkamaan, vaikka kuinka mieli tekisi. Vihdoin on aika luovuttaa, 34-vuotias hyökkääjä kirjoittaa.

– En usko, että missään toisessa seurassa olisin jatkanut näin pitkään. Tämä on ollut minulle koti missä olen saanut aina olla oma itseni, Veikkausliigan iso väriläiskä sanoo seurasta, jonka perustaja Stefan Håkansia kiittää postinsa aluksi heti oman äitinsä jälkeen.

228 veikkausliigaottelua pelannut kärki iski sunnuntaina osuman HJK:n verkkoon, ja siirtyi 85 maalillaan sarjan historian seitsemänneksi parhaaksi maalintekijäksi.

KUPSILLA KUUMAT PAIKAT KOTONA – MARKKINA ON SEKAISIN KUIN SEINÄKELLO!