Tiesitkö? Loris Karius edustaa yhä Liverpoolia – seura yrittää päästä saksalaisvahdista eroon tammikuussa
Kuva: Getty Images
Loris Karius nousi toukokuussa 2018 negatiivisella tavalla otsikoihin, kun hän päästi luvattoman helposti kaksi maalia selkänsä taakse Liverpoolin ja Real Madridin välisessä Mestarien liigan finaalissa.
Karius sai ottelun jälkeen mielettömän määrän lokaa niskaansa, eikä ole liioiteltua sanoa, että kyseinen 90-minuuttinen koitui hänen peliuransa kohtaloksi. Ei edes siitä huolimatta, että saksalaisvahti on vasta 28-vuotias.
Kariusista ei ole katastrofaalisen Mestarien liigan finaalin jälkeen kuultu. Hän siirtyi kyseisen ottelun jälkeen kahdeksi vuodeksi lainalle Besiktasiin, ja viime kauden saksalaisvahti vietti lainalla kotimaassaan Union Berlinin riveissä.
Täksi kaudeksi Karius kuitenkin palasi Liverpooliin, mutta ei ole kertaakaan mahtunut edes joukkueen kokoonpanoon. Ei edes siitä huolimatta, että joukkueen ykkös- ja kakkosvahti oli sivussa hiljattain pelatusta Preston-ottelusta.
Mirrorin mukaan Liverpool antaa Kariusin lähteä ilmaiseksi tammikuussa, mikäli joku seura hänet haluaa. Liverpool yritti tiettävästi jo kesällä kuumeisesti myydä saksalaista, siinä kuitenkaan onnistumatta.
Kariusin Liverpool-sopimus ulottuu ensi kesään. Hän ei ole pelannut yhtäkään kilpaottelua Liverpool-paidassa Kiovan finaalitappion jälkeen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Neymar herkistyi kyyneliin – palasi Brasilian riveihin lähes 1 000 päivän jälkeen
- Espanjan MM-tähti paljasti – ”Haluan kohdata Lionel Messin finaalissa”
- Ruotsin monivuotisen luottopelaajan ura maajoukkueessa ohi
- AC Milan: Christian Pulisic ei ole kaupan
- 16 miljoonaa seuraajaa – MM-kisojen sensaatio etsii uutta joukkuetta
- Seattle järjestää MM-kisoissa Pride-päivän – vastakkain Iran ja Egypti
- ”Oliko pelaajilla ruokamyrkytys?” – Etelä-Korean valmentaja joutui selittämään ratkaisujaan
- Marokolla tähtäimessä MM-kulta – ”Pelaajat uskovat siihen”
- Brasilia voitti MM-lohkonsa – näin kommentoi Carlo Ancelotti
- ”Meidän kisamme ovat ohi” – Skotlannin valmentaja ei usko jatkopaikkaan
- MM-kisoissa jättimäinen pelikielto
- Englannissa ihmetellään, miksi Jude Bellingham ei saanut punaista korttia – tästä on kyse
- Hurja huhu: Markku Kanerva ehdolla yllättävän maajoukkueen päävalmentajaksi
- Nuori tähti löi läpi MM-kisoissa – B-lohkon voitosta tuli trilleri
- Brasilialle huippu-uutisia – MM-tähti palaa kehiin monen vuoden tauon jälkeen
- MM-kisoissa vielä neljän vuoden päästä? Nyt puhuu Lionel Messi
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- Italian maajoukkueesta lähtenyt valmentaja Gennaro Gattuso löysi uuden seuran
- Jalkapallon MM-kisat 25.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”