Yhdeksän vuoden takainen UCL-yllättäjä sai FIFA:lta pitkän siirtokiellon – tapauksessa hämmentäviä yksityiskohtia
Kuva: Getty Images
Moni saattaa vielä muistaa, kuinka vuonna 2010 qatarilaisomistukseen siirtynyt Málaga CF mälläsi noin kymmenen vuotta sitten siirtomarkkinoilla ja lähestyi hetkellisesti Euroopan jalkapalloeliittiä. Omistaja Abdullah Al Thani hankki joukkueeseen Martín Demichelisin, Ruud van Nistelrooyn ja Santi Cazorlan kaltaisia tähtiä ja eteni kaudella 2012-2013 aina Mestarien liigan puolivälieriin.
Välieräpaikkakin oli vielä toisen osaottelun lisäajan alkaessa hyppysissä, mutta Borussia Dortmundin kaksi lisäajan maalia käänsivät otteluparin saksalaisille. Sensaatiomaisen kauden jälkeen Málaga oli kuitenkin nopeasti ylivelkaantunut ja seuraavalta kaudelta UEFA sulkikin joukkueelta ovet eurokentille. Tähtipelaajat pantiin myyntiin, sarjasijoitukset alkoivat heiketä ja keväällä 2018 Málaga putosi La Ligasta.
Nyt Málaga on jälleen raskaissa vaikeuksissa kattojärjestöjen kanssa, sillä FIFA ilmoitti langettaneensa sille kolme siirtoikkunaa kattavan siirtokiellon. Se ulottuu siis kesään 2023, joten Málaga saisi hankkia siirtokiellon pysyessä voimassa uusia pelaajia vasta tammikuussa 2024.
Siirtokiellon taustalla on seuran velat sen entiselle maalivahdille Cenk Gönenille. Málaga hankki turkkilaisen Galatasaraysta vuonna 2017. Nyt 33-vuotias maalivahti pelaa Kayserisporissa, eikä hän pelannut kahden Málagassa viettämänsä vuoden aikana seurassa ainuttakaan ottelua. Taakse jäivät kuitenkin palkkarästit, jotka nyt veivät Málagan vaikeuksiin.
Málagan kerrotaan olevan Gönenille velkaa 779 54,92 euroa sekä korkoina 80 000 euroa päälle. Koska seura ei ole Gönenille FIFA:n vaatimuksesta huolimatta maksanut, langetettiin sille kolmen siirtoikkunan pituinen siirtokielto.
Asiaan liittyy kuitenkin vielä kummallinen erikoisuus, johon Málaga nyt vetoaa. Sen mukaan seura ei ole koskaan vastaanottanut FIFA:n ukaasia velkojen maksamisesta, sillä FIFA:n viesti asiasta oli lähetetty sähköpostiosoitteeseen, joka ei ole käytössä. Niinpä Málaga ei ollut saanut koko aiheesta virallista tietoa. Seuran asianajajat tekevät nyt työtä tämän FIFA:lle selvittääkseen.
FIFA:n maksuvaatimuksesta oli kulunut 45 päivää ennen kuin FIFA otti kovemmat sanktiot käyttöön. Koska sähköposti oli kuitenkin lähetetty seuran yleiseen hallinto-osoitteeseen, jota ei enää käytetty, ei se ollut tietoa saanut.
Nyt Málaga pyrkii maksamaan velkansa Gönenille mahdollisimman nopeasti, jotta FIFA peruisi siirtokieltorangaistuksensa. Ensihätään se anoo FIFA:lta maksuaikataulun pidennystä. Myös valitus urheilun kansainväliseen vetoomustuomioistuimeen CAS:iin on harkinnassa.
Málaga on toiveikas sen suhteen, että siirtokielto kumotaan ja valmistautuu tekemään tammikuussa pelaajahankintoja. Seura on tällä hetkellä Espanjan toisella sarjatasolla sijalla 11.
Lähteet: Transfermarkt ja AS
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Elävän legendan taru jatkuu
- Huippukauden pelannut Jesse Joronen ei ole ehdolla Serie B:n parhaaksi maalivahdiksi
- Tony Miettinen ja Timo Stavitski voittivat Ruotsin cupin
- Kylian Mbappén kommentit puhuttavat – Real Madridin päävalmentaja kumoaa väitteet
- Tässä on Ranskan kokoonpano kesän MM-kisoihin – Real Madridin tähtipelaaja ulkona
- PSG sinetöi Ranskan mestaruuden – näin kommentoi Luis Enrique
- Ville Koski oli kaatamassa Barcelonaa – valmentajalta kehut
- Miika Takkula: Suurseurat AIK:n huippulupauksen kintereillä – ”Herättänyt paljon kiinnostusta”
- Ranskalaismedia: Lukas Hradeckyn valmentaja saattaa vaihtua ensi kaudeksi
- Viljami Sinisalon Celtic pakkovoiton edessä viikonloppuna
- Suomen Cupissa jättiyllätys – divarijoukkue pudotti Veikkausliiga-seuran jatkosta
- Tässä on Ranskan kokoonpano kesän MM-kisoihin – Real Madridin tähtipelaaja ulkona
- Ville Koski oli kaatamassa Barcelonaa – valmentajalta kehut
- Huippukauden pelannut Jesse Joronen ei ole ehdolla Serie B:n parhaaksi maalivahdiksi
- Suurseura tekemässä kovan luokan jatkosopimuksen – maalivahtilegenda ei lopeta vielä
- Tony Miettinen ja Timo Stavitski voittivat Ruotsin cupin
- Miika Takkula: Suurseurat AIK:n huippulupauksen kintereillä – ”Herättänyt paljon kiinnostusta”
- Joulupukki, Teemu Pukki ja kenttäinvaasio – Suomen Cupissa nähtiin poikkeuksellinen ilta
- Kylian Mbappén kommentit puhuttavat – Real Madridin päävalmentaja kumoaa väitteet
- PSG sinetöi Ranskan mestaruuden – näin kommentoi Luis Enrique