Helmarien luottopelaaja siirtyy Englannin Superliigaan – ”Tuntui, että nyt on oikea aika ottaa seuraava askel”
Kuva: Juha Tamminen
Helmarien keskikenttäpelaaja Eveliina Summanen siirtyy Englannin Superliigassa pelaavan Tottenhamin riveihin.
Summanen, 23, ja Spurs ovat solmineet kesään 2023 ulottuvan sopimuksen, joka sisältää option yhdestä lisävuodesta.
Aiemmin urallaan Summanen on pelannut PEPOssa ja HJK:ssa sekä ruotsalaisissa KIF Örebrossa ja Kristianstads DFF:ssä. Suomen A-maajoukkueessa hän on esiintynyt 34 ottelussa tehden niissä yhteensä viisi maalia.
– On unelma siirtyä Tottenhamiin. Olen hyvin ylpeä siitä, että olen Spursin pelaaja. Seuralla on suuria tavoitteita, ja olen uskomattoman iloinen saadessani olla mukana matkan seuraavaa vaiheessa täällä. Minusta tuntui, että nyt on oikea aika ottaa seuraava askel urallani ja pelata yhdessä maailman parhaista liigoista. En malta odottaa, että pääsen aloittamaan, kommentoi Summanen Tottenhamin sivuilla.
– Olen iloinen saadessani Eveliinan mukaan tammikuun siirtoikkunassa. Hänellä on iästään huolimatta erittäin arvokasta kokemusta ja hän on ollut avainasemassa sekä seura- että maajoukkuetasolla auttaen Suomea menestyksekkäästi selviytymään vuoden 2022 naisten EM-kisoihin. Eveliina sopeutuu hyvin elämään Superliigassa – hän tuo mukanaan loistavan työmoraalin ja vahvat tekniset valmiudet. Odotamme innolla, mitä tulevaisuus tuo hänelle tullessaan täällä Spursissa, kommentoi Tottenhamin päävalmentaja Rehanne Skinner.
Tottenhamia edustaa myös Helmarien maalivahti Tinja-Riikka Korpela. Spurs on kirjoitushetkellä Superliigassa kolmantena, viiden pisteen päässä kärkijoukkue Arsenalista.
The midfielder has signed a contract with the Club until 2023 and will wear the number 24 shirt.
Welcome, Eveliina!
LUE MYÖS:
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
