Ranskalaistähti Franck Ribéry harkitsee lopettavansa uransa kesken kauden
Kuva: Getty Images
Bayern Müchenin entinen tähtipelaaja Franck Ribéry harkitsee purkavansa sopimuksensa Salernitanan kanssa ja lopettavansa uransa kesken kauden, kertoo Goal.
Ribéry, 38, on viime syksystä lähtien edustanut Salernitanaa, joka nousi täksi kaudeksi Italian korkeimmalle sarjaportaalle. Hän on kantanut ajoittain joukkueen kapteeninnauhaa ja pelannut 12 ottelussa syöttäen niissä kaksi maalia.
Ranskalaistaituri ei ole kuitenkaan onnistunut nostamaan sarjanousijaa putoamisviivan yläpuolelle. Kirjoitushetkellä Salernitana on Serie A:ssa vihoviimeisenä.
Goalin mukaan Ribéry ei ole vielä tehnyt lopullista päätöstä uransa jatkumisesta tai ilmoittanut aikeistaan Salernitanalle. Hänen edustajansa yrittävät ylipuhua hänet jatkamaan seurassa ainakin pelaajasopimuksen loppuun, eli ensi kesään saakka.
Ribéry muistetaan parhaiten Bayern Münchenistä, jossa hän pelasi menestyksekkästi yli kymmenen vuoden ajan. Hän voitti Saksan suurseurassa vuosina 2007-2019 yli 20 pokaalia, mukaan lukien yhdeksän Bundesliigan mestaruuspyttyä sekä Mestarien liigan kannun.
LUE MYÖS:
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa