”Mestaruusjuna aikataulussa” – Harjoituskauden myrskyvaroitus! Huuhkajien toppari hehkutti FC Hongan ”ylivoimaa”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliiga käynnistyy ensi lauantaina. Harjoituskauden osalta FC Hongan osakkeet ovat olleet vahvimmin nousussa.
Honka on ollut vakuuttava talven aikana. Siitä kertovat erinomaiset tulokset niin harjoitusotteluista kuin liigacupin peleistäkin. Honka voitti liigacupin finaalissa FC Interin maalein 3-1 ja juhli jo kauden ensimmäistä pokaalia. Liigacupin pudotuspeleissä Honka pudotti ensin vaivatta reservipitoisen HJK:n ja sen jälkeen välierässä SJK:n maalein 1-0.
Liigacupin lisäksi Honka on pelannut varsin kovatasoisia kansainvälisiä harjoitusotteluita, ja ottanut niistä varsin mairittelevia tuloksia.
Viimeisimpänä Honka haki Tukholmasta komean 2-0-vierasvoiton viime Allsvenskan-kauden kolmosesta, Djurgårdenista. Kenraaliharjoitus ennen kauden alkua meni siis varsin vahvasti.
– Meillä on ollut hyvä preseason takana ja tähänkin otteluun lähdimme tietenkin kilpailemaan ja voittamaan. Tavoitteena oli saada hyvä preseasonin lopetus niin tuloksellisesti kuin pelillisestikin.
– Valmistautuminen tähän otteluun oli toki vähän erilainen. Ensinnäkin pelasimme Ruotsissa ja matkustimme yön aikana. Lisäksi meillä on pelaajia maajoukkueissa, päävalmentaja kotona sairastamassa ja vielä loppuhetkilläkin jäi pelaajia pois matkasta, eli sikäli lähtökohdat peliin olivat haastavat. Joukkue osoitti ysikymppisen aikana taas kerran meidän keinojamme pärjätä, Hongan valmentajana toiminut Riku Paularinne kommentoi Hongan nettisivuilla.
Lisäksi Honka voitti aiemmin talven aikana 2-1-lukemin harjoitusottelussa ruotsalaisen Helsingborgin, joka nousi viime kauden päätteeksi Allsvenskaniin. Lisäksi espoolaiset kokeilivat tasoaan myös Norjan viime kauden kuutosta, Kristiansundia, vastaan. Norjalaiset voittivat kuitenkin maalein 2-1.
Vahva preseason on ollut lupauksia herättävä.
– Yksi arvoistamme oli kilpailullisuus. Se on näkynyt läpi preseasonin, josta palkintona tottakai Liigacupin mestaruus. Lisäksi se näkyy arjessamme muutenkin, mm. harjoituksissa ja pelaajien välisessä kilpailussa siitä, kuka pelaa. Liigacupin voitto oli yksi konkreettinen esimerkki arvojemme mukaisesta toiminnasta, Paularinne sanoi.
Hongan otteet on huomioitu. Hongan entinen tähtipuolustaja ja nykyisin puolalaista Warta Poznania edustava Robert Ivanov on ollut mielissään Hongan vahvasta tuloskunnosta. Huuhkajien mukana oleva Ivanov näki jo tulevan.
– Honka. Ylivoimaa. Mestaruusjuna aikataulussa, Ivanov kirjoitti Twitterissä.
Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen tästä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Katso video: Etelä-Afrikan studiossa oltiin täysin sokissa avausottelun jälkeen
- Suomalaiset raivoavat MTV:lle – aivan liikaa mainoksia MM-kisojen aikana
- Tragedia: MM-kisat alkoivat surulla, kun saksalaisfani menehtyi ennen ottelua
- Näkökulma: Carlo Ancelottin nerokkuus voi tuoda Brasilialle 6. MM-pokaalin
- MM-kisojen toisessa ottelussa toinen puoliaika tarjosi viihdettä
- Bernardo Silva sai valita Espanjan huippuseuroista – yllätyspäätös uudesta seurasta
- Kylian Mbappé: ”Tulimme tänne tekemään historiaa”
- MM-kisojen avausottelussa nähtiin jopa kolme punaista korttia
- Jalkapallon MM-kisat 12.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- MM-kisojen avausmaali nähtiin jo yhdeksännellä peliminuutilla
- Näin katsot jalkapallon MM-kisojen ottelut ilmaiseksi
- Jalkapallon MM-kisat 12.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- FIFA:lta raju viime hetken päätös: MM-kisajoukkueen pelipaita hylättiin kielletyn yksityiskohdan takia
- Valioliiga-jätti näytti ovea – suomalaispelaaja vapaille markkinoille!
- Jalkapallon MM-kisat 11.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Japanin kapteeni jää sittenkin sivuun MM-kisoista – lopetti maajoukkueuransa
- Cristiano Ronaldo: ei hyvältä näytä – näin Portugalin MM-kenraalissa kävi
- MM-kisojen avausottelussa nähtiin jopa kolme punaista korttia
- Veikkausliigasta tuttu hyökkääjä pääsi MM-kisoihin – iski maalin turnausta edeltävässä maaottelussa: ”Uskomaton hetki”
- KuPS putosi rangaistuspotkuilla Suomen Cupista – välieräparit selvillä