Veikkausliiga ja Sanoma jatkavat yhteistyötä pitkällä sopimuksella – iso tavoite julkistettiin
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliiga ja Sanoma Media Finland ovat solmineet vuosia 2023-2027 koskevan sopimuksen mediayhteistyöstä. Uusi diili on jatkoa aiemmalle, tämän vuoden loppuun ulottuvalle sopimukselle.
– Uusi sopimus vahvistaa Ruudun asemaa kotimaisen palloilun kotina! Yhteistyö Veikkausliigan kanssa ei jää vain mediasopimukseksi vaan merkityksellinen kumppanuutemme tiivistyy huomattavasti. Yhteinen tavoitteemme tulevilla kausilla on valjastaa Veikkausliigan valtava potentiaali niin Ruudun äärellä kuin katsomoissakin, sanoo Nelonen Median liiketoimintajohtaja Kari Laakso sarjan tiedotteessa.
[readmore from=Veikkausliiga]
– Tämä on Veikkausliigan historian merkittävin yhteistyösopimus ja olemme erittäin iloisia tästä jatkosopimuksesta Sanoman kanssa. Neuvottelujen aikana Sanoma asetti tavoitteeksi nostaa jalkapallo Suomen ykköslajiksi ja Veikkausliiga Suomen johtavaksi sarjaksi. Näitä kunnianhimoisia tavoitteita lähdemme yhdessä tekemään ja sopimuskauden kesto antaa meille mahdollisuuden kehittää Veikkausliigaa pitkällä aikavälillä, toteaa Veikkausliigan puheenjohtaja Kaarlo Kankkunen.
Sopimuksen myötä Veikkausliigan ottelut näkyvät jatkossakin suorina lähetyksinä Ruudussa. Uuden sopimuskauden myötä lähetysten tuotantotason kerrotaan ”nousevan entisestään” kaudesta 2023 eteenpäin, ja Veikkausliigaan kohdistuvan markkinoinnin sanotaan kasvavan Sanoman puolelta ”merkittävästi”.
– Veikkausliiga on kotimaisen seurajalkapallon ja Ruudun kotimaisen futispaketin kruununjalokivi. Tulevilla kausilla haluamme tuoda otteluiden tunteen ja palon yhä lähemmäs faneja uusilla tuotantopanostuksilla, jotka käsittävät muun muassa enemmän kameroita, sekä yhä kehittyviä ilmiösisältöjä, hehkuttaa Nelonen Median urheilupäällikkö Tuomas Saarela.
– Pitkään ja hartaasti on pohdittu tulevaisuuden osalta parasta ratkaisua ja tähän olemme erittäin tyytyväisiä. Tämän vuoden yhteinen tavoitteemme on saada haastavien pandemiavuosien jälkeen yleisö takaisin katsomoihin ja sen osalta tulemme tekemään seuroissa toimenpiteitä ja yhteistyötä faniemme saamisesta jälleen lehtereille, sanoo puolestaan Veikkausliigan toimitusjohtaja Timo Marjamaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- KOK: Fifan ja Donald Trumpin touhuja ei tutkita
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Sinnikäs Jaro kukisti SJK:n kutkuttavassa paikallisottelussa
- Italian päävalmentajaksi yksi kärkihakija – ura laskussa
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Kuka ansaitsee Ballon d’Orin? Luis Figo nimesi oman suosikkinsa
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Lähteet: MM-kultaa voittanut saksalaislegenda palaa maajoukkueeseen
- Jürgen Klopp latasi suorat sanat saksalaismedialle: ”Lähden heti, jos…”
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan