TPS ilmoitti perjantaina tehneensä Sami Rähmösen kanssa pelaajasopimuksen. Rähmönen vahvistaa TPS U23 -joukkuetta eli Tepsin reservijoukkuetta, joka pelaa Kolmosessa.

Rähmönen pelasi viime kaudella Kakkosta Kaarinan Pojissa. Talvella hän kuitenkin pelasi muun muassa Suomen Cupia TPS:n ikämiesjoukkueessa, joka putosi kolmannella kierroksella veikkausliigaseura Ilvekselle.

Rähmösen paluu Tepsiin on miehelle itselleen iso asia. Rähmönen lopetti ammattilaisuransa veikkausliigakauteen 2020.

– Erittäin hyvillä mielin palaan takaisin TPS-paitaan satavuotisjuhlavuotena. Mukava olla juhlistamassa sitä kentän puolella. Tepsi on itselleni rakas seura, Rähmönen kertoi seuran nettisivuilla.

Rähmöstä kuvaillaan seuran tiedotteessa 2000-luvun merkittävimmäksi pelaajaksi. Eikä syyttä. Rähmönen on voittanut TPS:n paidassa Suomen Cupin sekä neljä Veikkausliigan pronssia. Lisäksi Rähmönen kantoi pitkään kapteeninnauhaa, kun TPS seilasi Veikkausliigan ja Ykkösen välimaastossa.

Rähmönen tuo TPS:n reservijoukkueeseen kokemusta, jota joukkue kipeästi tarvitsee. TPS U23 -joukkueen keski-ikä on noin 19-vuotta. Seuran urheilujohtaja Mika Laurikainen korostaa 35-vuotiaan Rähmösen merkitystä joukkueelle.

– Hieno homma, että saatiin Sami takaisin TPS-paitaan. Hän tuo valtavasti kokemusta reservijoukkueeseemme. Hän on esimerkillinen urheilija, joka on loistava roolimalli reservijoukkueemme nuorille pelaajille, Laurikainen kehui.

Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen tästä.