”Neljässä matsissa 55 853 katsojaa” – Hall of Fameen nimitettävä HJK-ikoni muisteli 1960-luvun klassikoita
Kuva: Juha Tamminen
Palloliitto tiedottaa kotisivuillaan, että HJK:n entinen pelaaja ja pitkäaikainen joukkueenjohtaja Markku ”Peltsi” Peltoniemi nimetään suomalaisen jalkapallon kunniagalleria Hall of Fameen. 74-vuotiaan Peltoniemen nimitys tapahtuu virallisesti ensi sunnuntaina Helsingissä Bolt Arenalla pelattavassa Veikkausliigan ottelussa HJK-Haka.
Peltoniemi aloitti pelaamisen HJK:ssa 12-vuotiaana. Hän pelasi kasvattajaseurassaan vuosina 1965-1975 yli 140 mestaruussarjan ottelua. Pelaajauran päätyttyä Peltoniemi siirtyi HJK:n joukkueenjohtajaksi vuonna 1980. Toimesta tuli poikkeuksellisen pitkä, sillä Peltoniemi työskenteli HJK:n joukkueenjohtajana jopa 40 vuoden ja reilusti yli tuhannen ottelun ajan.
Peltoniemi on voittanut pelaajana ja joukkueenjohtajana huiman määrän mestaruuksia: 21 pääsarjasta ja 14 Suomen Cupista. Tätä nykyä hän kantaa titteliä HJK:n kunniajoukkueenjohtaja.
Peltoniemi on palkittu ansioistaan ja komeasta urastaan ennenkin. Hänet on jo valittu HJK:n Hall of Fameen sekä Veikkausliigan legendaksi. Vuonna 2014 Peltoniemi sai Captain’s Ball -palkinnon. Nyt vuorossa on siis Hall of Fame -valinta.
Suomalaisen jalkapallon kunniagalleria perustettiin vuonna 1993. Siihen on nimetty 68 henkilöä. Hall of Famen jäsenet valitsee toimikunta, johon kuuluu edustajia Suomen Palloliitosta, Suomen Urheilumuseosta, Suomen Jalkapallomuseosta ja Jalkapallotoimittajien Pallo-Koplasta.
HJK muistelee kotisivuillaan Peltoniemen uralta muun muassa vuonna 1965 tehtyä maalia. Peltoniemi oli tuolloin vasta 17-vuotias lukiolainen, kun hän teki maalin Töölössä Manchester Unitedin verkkoon.
Sunnuntainen suomalaisen jalkapalloilun klassikko, jossa Peltoniemen nimitys virallisesti tapahtuu, sai HJK-ikonin itsensä muistelemaan menneitä. Peltoniemi latasi Twitteriin listauksen suomalaisen seurajalkapalloilun suurimmista katsojamääristä. Listausta dominoivat HJK:n kotipelit, ja etenkin HJK:n ja Hakan väliset, Olympiastadionilla pelatut klassikot.
– 60-luvulla HJK-Haka -klassikot vetivät neljässä matsissa lipun ostaneita Olympiastadikalle yhteensä 55 853. Sunnuntaina jälleen klassikko Bolt Arenalla. Oli hienoa olla peleissä mukana, Peltoniemi kirjoitti.
60-luvulla HJK-Haka klassikkot vetivät 4:ssä matsissa lipun ostaneita Olympia Stadikalle yhteensä 55853 Sunnuntaina jälleen klassikko Bolt Arenalla Oli hienoa olla peleissä mukana #hjk #Onvainyksiklubi #palloliitto #veikkausliiga #valkeakoskenhaka
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- AC Milanin tähti herättää vahvaa kiinnostusta Turkissa
- Italiassa kuohuu kunnolla – isot pomot ulos vain 16 päivän jälkeen
- MM-finaalin päätuomari: ura ohi!
- YLE: AC Oulu vahvistaa rivejään – SJK:n kapteeni siirtymässä seuraan
- Ligue 1 2026-27: Ottelut, tulokset, tv, suomalaiset
- Serie A 2026-27: Ottelut, tulokset, tv, suomalaiset
- Bundesliiga 2026-27: Ottelut, tulokset, tv, suomalaiset
- La Liga 2026-27: Ottelut, tulokset, tv, suomalaiset
- Valioliiga 2026-27: Ottelut, tulokset, sarjataulukko, tv
- Andrea Pirlon unelmapesti jäi toteutumatta – tämä syy muutti kaiken
- MM-finaalin päätuomari: ura ohi!
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Italiassa kuohuu kunnolla – isot pomot ulos vain 16 päivän jälkeen
- Kylian Mbappén tunteikas viesti Ranskan kansalle kerää huomiota
- Ennätykset paukkuivat – Bodø/Glimtin hyökkääjä sai siirron toiseen Mestarien liiga -seuraan
- Fabrizio Romanon ”Here We Go” laukaisi myrskyn – huipputoimittajat ajautuivat riitaan
- MM-ikoni Raphaël Varane teki merkittävän muutoksen nuorisojalkapalloon
- Nyt se on virallista: ranskalaisseura kahmi kesän isoimman pelaajahankinnan!
- YLE: AC Oulu vahvistaa rivejään – SJK:n kapteeni siirtymässä seuraan
- Andrea Pirlon unelmapesti jäi toteutumatta – tämä syy muutti kaiken
