Tuija Hyyrysen ura Juventuksessa päättyi taas yhteen mestaruuteen – seurapomo lupaillut roolia seurassa tulevaisuudessakin
Kuva: Getty Images
Helmarien kokenut puolustaja Tuija Hyyrynen poistuu Juventuksen pelaajavahvuudesta. Juventus tiedotti suomalaisen lähdöstä perjantaina.
Hyyrynen vietti Juventuksessa viisi kautta, ja voitti Serie A:n mestaruuden näistä jokaisella. Juventuksen naisjoukkue perustettiin vasta viisi vuotta sitten, joten mestaruus on tullut kaikilla kausilla. Hyyrynen on siis lukeutunut seuran pelaajistoon alusta lähtien, ja on Juventuksen naisjoukkueen eniten otteluita pelannut ulkomaalaispelaaja.
Hyyrysen jäähyväisiä vietettiin sunnuntaina Stadio Paolo Mazzassa, kun Juventus kohtasi Italian Cupin loppuottelussa AS Roman. Roomalaiset johtivat peliä vielä 80. minuutilla, mutta Juventus kipusi lopussa 2-1-voittoon ja cup-mestareiksi.
Brasilialaispelaaja Andressa vei Roman johtoon avausjakson puolivälissä. Ratkaisevan käänteen peli sai 79. minuutilla, kun Roman alin pelaaja Lucia Di Guglielmo kaatoi takaapäin rangaistusalueelle rynnineen Cristiana Girellin. Di Guglielmo ajettiin suoralla punaisella ulos ja Girelli ampui rankkarin varmasti verkkoon. Neljä minuuttia myöhemmin Sara Gama teki ylivoimalla pelanneelle Juventukselle toisen maalin ja loppu odoteltiin mestaruusjuhlien alkua.
Tuija Hyyrynen ei loppuottelussa kentälle päässyt, mutta heti taiston tauottua TV-kamera taltioi hänet pelikavereiden halattavana. Hyyrynen sai siis jäähyväisissään vielä yhdet mestaruusjuhlat – kaikkiaan kymmenennet Juventuksessa, kun kaikki kilpailut lasketaan. Juventus voitti tällä kaudella myös Supercoppan, joten plakkarissa on Italian triplamestaruus.
Ennen peliä Juventuksen naisjoukkueen johtaja Stefano Braghin oli väläytellyt, että Hyyryselle voisi olla tarjolla töitä seurassa pelaajauran päätyttyäkin.
– On ikävää nähdä hänen uransa Juvessa päättyvän, mutta hän teki sen parhaalla mahdollisella tavalla nostamalla pokaalia stadionilla, Braghin sanoi ennen cup-finaalia Juventus News 24:n mukaan.
– Tuija on suurenmoinen persoona, joka on opettanut meille paljon. Olemme käyneet paljon avoimia keskusteluja siitä, voisiko hän jatkaa meillä vielä pelaajauran päätyttyäkin. Se on hyvin todennäköistä. Tämä on ”näkemiin”, ei hyvästit.
Tuija Hyyrynen itsekin vihjasi perjantaina julkaisemassaan Twitter-viestissä sillä, että palaisi Juventukseen vielä jossain vaiheessa. Pelaajaura luultavasti kuitenkin vielä jatkuu, mutta missä, sitä ei vielä tiedetä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- AC Oulu nousi takaisin sarjakärkeen – KuPS sekoili kunnolla
- Sensaatio-TPS jatkaa tappioitta Veikkausliigassa
- Ilves ei voittanut vieläkään – täysi pistepotti lipesi käsistä lopussa
- Leo Walta täräytti unelmamaalin – Valioliigan suorat nousijat selvisivät
- José Mourinho takaisin Real Madridiin? Portugalilaisluotsi kommentoi huhuja
- Kanadan liigassa kekseliäs tuuletus – maalintekijä kaivoi käyntikorttinsa esiin
- Helmarien Paulina Nyström ylsi hienoon saavutukseen
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Donald Trump: ”Iran voi pelata MM-kisoissa”
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Leo Walta täräytti unelmamaalin – Valioliigan suorat nousijat selvisivät
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Kanadan liigassa kekseliäs tuuletus – maalintekijä kaivoi käyntikorttinsa esiin
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- José Mourinho takaisin Real Madridiin? Portugalilaisluotsi kommentoi huhuja
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa