Tuija Hyyrysen ura Juventuksessa päättyi taas yhteen mestaruuteen – seurapomo lupaillut roolia seurassa tulevaisuudessakin
Kuva: Getty Images
Helmarien kokenut puolustaja Tuija Hyyrynen poistuu Juventuksen pelaajavahvuudesta. Juventus tiedotti suomalaisen lähdöstä perjantaina.
Hyyrynen vietti Juventuksessa viisi kautta, ja voitti Serie A:n mestaruuden näistä jokaisella. Juventuksen naisjoukkue perustettiin vasta viisi vuotta sitten, joten mestaruus on tullut kaikilla kausilla. Hyyrynen on siis lukeutunut seuran pelaajistoon alusta lähtien, ja on Juventuksen naisjoukkueen eniten otteluita pelannut ulkomaalaispelaaja.
Hyyrysen jäähyväisiä vietettiin sunnuntaina Stadio Paolo Mazzassa, kun Juventus kohtasi Italian Cupin loppuottelussa AS Roman. Roomalaiset johtivat peliä vielä 80. minuutilla, mutta Juventus kipusi lopussa 2-1-voittoon ja cup-mestareiksi.
Brasilialaispelaaja Andressa vei Roman johtoon avausjakson puolivälissä. Ratkaisevan käänteen peli sai 79. minuutilla, kun Roman alin pelaaja Lucia Di Guglielmo kaatoi takaapäin rangaistusalueelle rynnineen Cristiana Girellin. Di Guglielmo ajettiin suoralla punaisella ulos ja Girelli ampui rankkarin varmasti verkkoon. Neljä minuuttia myöhemmin Sara Gama teki ylivoimalla pelanneelle Juventukselle toisen maalin ja loppu odoteltiin mestaruusjuhlien alkua.
Tuija Hyyrynen ei loppuottelussa kentälle päässyt, mutta heti taiston tauottua TV-kamera taltioi hänet pelikavereiden halattavana. Hyyrynen sai siis jäähyväisissään vielä yhdet mestaruusjuhlat – kaikkiaan kymmenennet Juventuksessa, kun kaikki kilpailut lasketaan. Juventus voitti tällä kaudella myös Supercoppan, joten plakkarissa on Italian triplamestaruus.
Ennen peliä Juventuksen naisjoukkueen johtaja Stefano Braghin oli väläytellyt, että Hyyryselle voisi olla tarjolla töitä seurassa pelaajauran päätyttyäkin.
– On ikävää nähdä hänen uransa Juvessa päättyvän, mutta hän teki sen parhaalla mahdollisella tavalla nostamalla pokaalia stadionilla, Braghin sanoi ennen cup-finaalia Juventus News 24:n mukaan.
– Tuija on suurenmoinen persoona, joka on opettanut meille paljon. Olemme käyneet paljon avoimia keskusteluja siitä, voisiko hän jatkaa meillä vielä pelaajauran päätyttyäkin. Se on hyvin todennäköistä. Tämä on ”näkemiin”, ei hyvästit.
Tuija Hyyrynen itsekin vihjasi perjantaina julkaisemassaan Twitter-viestissä sillä, että palaisi Juventukseen vielä jossain vaiheessa. Pelaajaura luultavasti kuitenkin vielä jatkuu, mutta missä, sitä ei vielä tiedetä.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Toimittaja: HJK:n eurohaaveet murskannut seura Veikkausliigan maalitykin perässä
- Paul Pogballe lähtöpassit Monacosta – Euroopan kentät jäämässä taakse?
- Haastattelu: Ilveksen Jardell Kanga pitää kesäsiirtoa mahdollisena
- Toinen pyörtyminen kentällä kolmen päivän sisään – nyt puhuu Jamal Musiala
- Huolestuttavaa: Jamal Musiala tuupertui kentälle toisen kerran lyhyen ajan sisään
- HJK vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä
- Se on siinä! MM-kisojen paras pelaaja Rodri vaihtaa joukkuetta
- Patrick Vieira ison MM-kisamaan päävalmentajaksi
- SuomiFutiksen tiedot: Laitapuolustaja jää sittenkin loppukaudeksi AC Ouluun
- SuomiFutiksen tiedot: Yassine El Ouatki löysi uuden seuran – hylkäsi tarjoukset Veikkausliigasta
- Toimittaja: HJK:n eurohaaveet murskannut seura Veikkausliigan maalitykin perässä
- Patrick Vieira ison MM-kisamaan päävalmentajaksi
- Paul Pogballe lähtöpassit Monacosta – Euroopan kentät jäämässä taakse?
- Haastattelu: Ilveksen Jardell Kanga pitää kesäsiirtoa mahdollisena
- HJK vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä
- SuomiFutiksen tiedot: Laitapuolustaja jää sittenkin loppukaudeksi AC Ouluun
- SuomiFutiksen tiedot: Yassine El Ouatki löysi uuden seuran – hylkäsi tarjoukset Veikkausliigasta
- Toinen pyörtyminen kentällä kolmen päivän sisään – nyt puhuu Jamal Musiala
- Golden Boy -kisa käy kuumana – Espanjan MM-tähti nousi ykkössuosikiksi
- Haastattelu: Vanha tuttu kuritti Ilvestä – ”Lupasin itselleni, että…”