Jättihankinta jättää SalPan ja Suomen – seurapomo arvosti suorapuheisuutta: ”Se kuuluu niin elämään kuin jalkapalloon”
Kuva: Getty Images
Suomen kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Kakkosessa pelaava Salon Palloilijat tiedotti keskiviikkoaamuna purkaneensa yhteisymmärryksessä Taye Taiwon pelaajasopimuksen.
Taiwo pelasi SalPassa vielä koeajalla. Seuran julkaiseman tiedotteen mukaan Taiwo oli itse halukas purkamaan sopimuksensa, sillä hän ei mielestään kyennyt auttamaan joukkuetta riittävästi.
37-vuotias laitapuolustaja ehti edustaa SalPaa seitsemässä virallisessa ottelussa. Taiwo palaa tuota pikaa Milanoon.
Swan Business & Sports Oy:n toimitusjohtaja Tero Karinti oli vaikuttunut Taiwon ammattimaisuudesta myös astetta vaikeammassa tilanteessa, eli sopimuksen purkamiseen johtaneissa keskusteluissa.
– Taiwo otti itse asian puheeksi koska koki, että ei pysty auttamaan joukkuetta niin paljon kuin isona satsauksena haluaisi. Arvostan suuresti tällaista harvinaista ammattimiehen suorapuheisuutta, ja keskustelu käytiin todella hyvässä hengessä.
– Totesimme yhdessä, että aina asiat eivät mene niin kuin suunnitellaan ja se kuuluu niin elämään kuin jalkapalloon. Tätä varten myös koeajan sopimukseen sisällytimme. Kiitämme Tayea ajasta SalPan väreissä ja toivotamme hänelle kaikkea hyvää jatkoon, Karinti totesi tiedotteessa.
Nigerian A-maajoukkueessa yli 50 ottelua pelannut Taiwo on edustanut urallaan muun muassa Marseillea, AC Milania, Queens Park Rangersia ja HJK:ta. HJK:n lisäksi Taiwo on pelannut Suomessa myös RoPS:n riveissä.
Lähde: SalPa
SalPa ja Taye Taiwo ovat purkaneet keskinäisen sopimuksen koeajalla yhteisymmärryksessä. Tämäkin kuuluu elämään ja urheiluun; lue tiedoite ja taustat päätöksestä. 
joutsenlauma.fi/post/taye-taiw…
#kakkonen #joutsenlauma #salpa
joutsenlauma.fi/post/taye-taiw…
#kakkonen #joutsenlauma #salpa
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- HJK naaraamassa Serie A -maalivahdin – muuttuu saalistajasta saaliiksi
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- HJK naaraamassa Serie A -maalivahdin – muuttuu saalistajasta saaliiksi
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet