Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava Middlesbrough vahvisti torstaina hankkineensa Marcus Forssin Brentfordista.

Suomalaiskärki allekirjoitti Middlesbrough’n kanssa nelivuotisen sopimuksen.

Sky Sportsin mukaan Middlesbrough maksoi Forssista noin kolmen miljoonaa puntaa, eli 3,6 miljoonaa euroa.

Hiljattain 23 vuotta täyttänyt Huuhkajien hyökkääjä ehti olla kirjoilla Brentfordin organisaatiossa viiden vuoden ajan. Hän ehti pelata seuran edustusjoukkueessa 74 ottelua, joista seitsemän Valioliigassa. Forss pelasi viime kauden jälkimmäisen puolikkaan lainalla Hull Cityssä.

Middlesbrough’n päävalmentaja Chris Wilder on tyytyväinen Forssin hankintaan.

– Olemme iloisia Forssin siirrosta. Hän oli suuressa roolissa, kun Brentford nousi muutama vuosi sitten Valioliigaan ja hän tuntee hyvin Mestaruussarjan. Odotamme innoissamme, mitä hän voi tuoda joukkueeseemme, Wilder totesi seuran tiedotteessa.

Middlesbrough sijoittui viime kaudella Mestaruussarjassa seitsemänneksi. Mestaruussarja pyörähtää Middlesbrough’n osalta käyntiin lauantaina, kun se isännöi West Bromwichia.