Juha Malinen jättää Pikkuhuuhkajien päävalmentajan paikan viiden vuoden jälkeen: ”

Juha Malinen poistuu Pikkuhuuhkajien päävalmentajan paikalta.
Palloliitto tiedotti asiasta tiistai-iltana. Malisen sopimus Pikkuhuuhkajien päävalmentajana päättyy tämän vuoden lopussa, eivätkä osapuolet allekirjoittaneet jatkosopimusta.
Kokenut oululaisvalmentaja ehti työskennellä tehtävässä viiden vuoden ajan. Pesti päättyi kesän EM-karsintoihin. Pikkuhuuhkajat taisteli jatkopaikasta vielä karsintojen viimeisellä kierroksella, mutta kisapaikka jäi lopulta haaveeksi. Pikkuhuuhkajat kaatoi tämän vuoden puolella vieraskentällä Kroatian ja Itävallan kaltaisia huippumaita.
– Päällimmäisenä koen kiitollisuutta siitä, että sain työskennellä tällaisessa työssä viisi vuotta. Minulla on ollut mahtavia työkavereita, ja on ollut hienoa seurata suomalaisen jalkapallon kehitystä läheltä, Malinen totesi Palloliiton haastattelussa.
– Koen, että olen oppinut paljon uutta ja kehittynyt valmentajana vielä näilläkin kilometreillä. Nykyään päävalmentajan rooli on pitkälti tiimin vetämistä – oma tiimini on ollut todella ammattimainen ja sitoutunut valitsemiimme linjauksiin.
Malisen mukaan EM-lopputurnauspaikka oli Pikkuhuuhkajien selvä tavoite.
– Sain ennen karsintoja tavoitteeksi EM-kisapaikan. Se jäi hiuskarvan varaan, mutta selittelyt eivät auta. Vaikka korona häiritsi valmistautumistamme, saimme vedettyä ehjät karsinnat – otimme hienoja voittoja, mutta viimeisessä pelissämme emme pystyneet kaatamaan Norjaa.
Palloliiton mukaan Pikkuhuuhkajille etsitään parhaillaan uutta päävalmentajaa.
Lähde: Palloliitto
Juha Malisen sopimus #Pikkuhuuhkajat-päävalmentajana päättyy. Kiitos, @jumalin!
palloliitto.fi/ajankohtaista/…
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan
- PSG-tähden viimeinen sopimusvuosi alkaa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- PSG-tähden viimeinen sopimusvuosi alkaa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?