Eurooppalaisen jalkapalloilun kattojärjestö UEFA järjestää vuosittain Super Cupin, jossa Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan voittajat kohtaavat toisensa yksiosaisessa finaalissa.

Tänä vuonna finaali pelattiin Helsingissä, kun Real Madrid kukisti Eintracht Frankfurtin olympiastadionilla 2-0.

The Guardianin saamien tietojen mukaan UEFA suunnittelee muuttavansa radikaalisti Super Cupin formaattia. Jos suunnitelmat toteutuvat, pelataan neljän joukkueen UEFA Super Cup tulevaisuudessa Yhdysvalloissa. Super Cupiin osallistuisivat Mestarien liigan, Eurooppa-liigan, Konferenssiliigan ja MLS:n voittajat.

Neljän seuran Super Cup ei ole suinkaan uusi tuttavuus, sillä muutama vuosi sitten Espanjan jalkapalloliitto muutti Supercopan kahden seuran formaatista neljään seuraan. Neljän seuran Supercopa pelataan tammikuisin Saudi-Arabiassa.

UEFA suunnittelee toteuttavansa ideansa vuodesta 2024 lähtien.