Iranilaiset urheiluvaikuttajat vaativat maataan ulos MM-kisoista – ”Naisilta on jatkuvasti evätty pääsy stadioneille”
Kansainvälistä jalkapalloliitto FIFA:a on kehotettu kieltämään Irania osallistumasta Qatarin MM-kisoihin, kertoo BBC.
Joukko iranilaisia jalkapallo- ja urheiluvaikuttajia on lähettänyt FIFA:lle virallisen pyynnön, jossa pyydetään Iranin jalkapalloliiton hyllyttämistä.
Heidän mukaansa Iranin hallitus rikkoo FIFA:n sääntöjä estämällä naisten pääsyn jalkapallostadioneille. Espanjalaisen lakiasiaintoimiston tukeman ryhmän mukaan muita maita on aiemmin suljettu kilpailuista ulos vastaavien rikkomusten vuoksi.
– Iranin julmuus ja sotaisa suhtautuminen omaan kansaansa on saavuttanut pisteen, joka vaatii yksiselitteistä ja päättäväistä eroa jalkapallo- ja urheilumaailmasta, kommentoi ryhmä.
– Naisilta on jatkuvasti evätty pääsy stadioneille eri puolilla maata, ja heidät on järjestelmällisesti suljettu Iranin jalkapalloekosysteemin ulkopuolelle, mikä on jyrkässä ristiriidassa FIFA:n arvojen ja sääntöjen kanssa.
– Jos naisia ei päästetä stadioneille eri puolilla maata ja Iranin jalkapalloliitto vain noudattaa ja panee täytäntöön hallituksen ohjeita, sitä ei voida pitää itsenäisenä organisaationa, joka on vapaa kaikenlaisesta vaikutusvallasta. Tämä rikkoo FIFA:n sääntöjä.
– FIFA:n ei pitäisi sallia sellaisen maan osallistumista, joka vainoaa aktiivisesti naisiaan, urheilijoitaan ja lapsiaan vain siksi, että he käyttävät perusihmisoikeuksiaan.
BBC:n mukaan naisilta evätään usein Iranissa pääsy urheilukentille, joilla miehet pelaavat, vaikka maassa ei olekaan asiasta virallista kieltoa.
Aiemmin tänä vuonna FIFA kirjoitti viranomaisille ja pyysi heitä päästämään enemmän naisia stadioneille, ja jotkut naiset pääsivät katsomaan Persianlahden Pro Leaguen pelejä.
Iran pelaa Qatarin MM-kisoissa samassa alkulohkossa Englannin, Yhdysvaltojen ja Walesin kanssa. MM-turnaus pelataan 20. marraskuuta – 18. joulukuuta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Iran tekee kohtelustaan valituksen FIFA:lle
- Kap Verden MM-sankarilla on jo enemmän seuraajia kuin Valioliiga-tähdillä
- ”Uskomattoman loukkaavaa” – Espanjan valmentaja tulistui tähtipelaajan saamasta kritiikistä
- Paraguayn MM-valmentajalta palautetta medialle: ”Minä kestän kaikki iskunne”
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Kanadalle murskavoitto MM-kisoissa – peliä varjosti järkyttävä loukkaantuminen
- Meksiko varmisti ensimmäisenä jatkopaikkansa MM-kisoissa – vastustajalta iso moka
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Käänne sopupelistä epäillyn MM-kisapelaajan tilanteeseen
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- MM-tähti kutsuttiin maajoukkueeseen LinkedInin kautta – ”Jätin sen huomioimatta”
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- Lionel Messin perhe julkaisi tiedotteen – syy on harmittava
- Thomas Tuchel sanoi nämä sanat Englannin kopissa – hetki, joka saattoi kääntää koko MM-turnauksen suunnan
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- Suomen MM-unelma elää – karsintatie tuleviin kisoihin selvisi