Kokiko Barcelona vääryyttä Mestarien liigassa? – C Moren asiantuntijoilla selkeä mielipide: ”Tuomio voi olla hyvin ratkaiseva”
Internazionalen ja Barcelonan välisessä Mestarien liigan ottelussa nähtiin kaksi hyvin kiistanalaista tilannetta, jotka molemmat kääntyivät Barcelonaa vastaan. Inter voitti ottelun maalein 1-0.
Barcelona tasoitti pelin jo 67. minuutilla, mutta Pedrin osuma hylättiin, kun VAR-tarkastelun jälkeen huomattiin, että pallo osui ennen Pedrin viimeistelyä Ansu Fatin käteen. Erotuomari Slavko Vincic kävi henkilökohtaisesti tarkastamassa tilanteen videolta.
Lisäajalla Barcelona sai rakennettua paikan keskittämällä oikealta boksin sisään. Fati oli tulossa puskemaan palloa, mutta Denzel Dumfries pääsi palloon ensin, mutta hidastusten perusteella Dumfries purki pallon kädellään. Tätäkin tilannetta tarkasteltiin VAR-huoneessa, mutta Vincic ei henkilökohtaisesti tilannetta mennyt videolta katsomaan, vaan päätti antaa pelin jatkua.
Barcelonan riveissä tilanne herätti ymmärrettävästi närää. Barcelonan päävalmentaja Xavi ei hyväksynyt ollenkaan Vincicin päätöksiä ottelun jälkeen todeten, ”ettei ymmärrä enää yhtään mitään.”
C Moren studiossa asiaa puitiin. Studiojuontaja Petri Pasanen alusti keskustelun sanomalla, että hänen silmään Dumfriesin tilanne näytti käsivirheeltä. Asiantuntijat Antti Niemi ja Mika Nurmela sen sijaan olivat ymmärtäväisiä päätöstä kohtaan. Varsinkin Niemi.
– En ole ihan varma. Yritän tätä joka kulmasta kelata ja en edelleenkään pysty sataprosenttisesti sanomaan, että pallo osuisi käteen sen verran, että pallo muuttaisi mitenkään merkittävästi suuntaa. Äkkiseltään joo (käsivirhe), mutta haluaisin toivoa, että tuolla on tekniikka kunnossa ja tuomarit pääsevät tilannetta kelailemaan ja päätös olisi oikea, Niemi kommentoi.
Nurmela korosti, kuinka isosta päätöksestä saattaa olla kyse.
– Dumfriesin kehonkieli ja nopea käsiliike tilanteen jälkeen, niin ehkä sitä ajatteli, että se voisi olla käsivirhe. Jos ajatellaan tätä otteluparia, tämä tuomio voi olla todella ratkaiseva. Tiedetään, että Barcelona ja Inter kamppailevat siitä toisesta sijasta ja jatkoonpääsystä. Tämä voi olla sen kannalta todella ratkaiseva, Nurmela sanoi.
Pasanen muistutti, että tuomarit eivät välttämättä voineet kiistatta sanoa, että pallo olisi osunut käteen. Samoilla linjoilla oli myös Niemi.
Pedrin maalin hylkääminen oli Niemen ja Nurmelan mukaan selkeä, vaikka sekin ymmärrettävästi herätti Barcelonassa voimakkaita reaktioita.
– Se oli ihan selvä tilanne, mutta siinäkin kun katsoi live-kuvaa, niin emme nähneet sitä. VAR pelasti tämän tilanteen, Nurmela sanoi.
– VAR on saanut paljon kritiikkiä, ja varmasti ihan aiheestakin. Kuten Mika sanoi, kun tuo maali syntyi, ei meillä kenelläkään tullut sellainen olo, että tämä pitäisi hylätä. Tässä tilanteessa tuomio meni täysin oikein. Se oli käsipallo, joka muutti oleellisesti pallon suuntaa, Niemi totesi.
C-lohkon tilanne mutkistui Barcelonan kannalta. Bayern München johtaa lohkoa yhdeksällä pisteellä, Inter on kuudella pisteellä toisena ja Barcelona yhden voiton myötä kolmantena. Jumbosijaa pitää Viktoria Plzen, jolla on pistetilit vielä avaamatta.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lionel Messi penkillä Argentiinan seuraavassa MM-pelissä
- Belgia kiilasi Egyptin ohi MM-kisoissa
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Espanja ja Kap Verde jatkoon MM-kisoissa – Uruguayn maalivahdilta taas kohtalokas moka
- Joaquín Gómez löysi uuden työpaikan
- Senegal laittoi Irakin maaliverkot heilumaan – tyly lopetus alkulohkolle
- Hattutemppu! Ousmane Dembélé teki Norjasta selvää jälkeä MM-kisoissa
- Avainpelaaja loukkaantui – Englannin laitapakit alkavat olemaan vähissä
- Ousmane Dembélé hakee toista Ballon d’Oria – hattutemppu ensimmäiseen puoliaikaan
- Jalkapallon MM-kisat 27.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- Hattutemppu! Ousmane Dembélé teki Norjasta selvää jälkeä MM-kisoissa
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Avainpelaaja loukkaantui – Englannin laitapakit alkavat olemaan vähissä
- Senegal laittoi Irakin maaliverkot heilumaan – tyly lopetus alkulohkolle
- Tässä valinnassa Brasilia epäonnistui – rooli jäänyt todella pieneksi