Lukas Hradecky pudotti Atléticon Mestarien liigasta – torjui ottelun jälkeen vihelletyn rangaistuspotkun
Mestarien liigan lohkovaiheen viides kierros pelattiin loppuun keskiviikkona.
Keskiviikon suurin uutinen oli Barcelonan ja Atléticon jääminen Mestarien liigan lohkoon. Kumpikaan ei etene kilpailun pudotuspelivaiheeseen.
Internazionale murskasi Viktoria Plzeňin 4-0, varmisti jatkopaikkansa ja jätti Barcelonan lohkokolmoseksi. Barcelona kohtasi itselleen panoksettomassa ottelussa Bayern Münchenin Camp Noulla. Bayern voitti ottelun ilman sen suurempia ongelmia 3-0 ja voitti lohkonsa.
Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen haki Atléticon vieraana 2-2 -tasapelin. Leverkusen ja Atlético menettivät keskiviikkona mahdollisuutensa Mestarien liigan pudotuspeleihin. Seurat taistelevat päätöskierroksella lohkon kolmossijasta, joka oikeuttaa Eurooppa-liigaan.
Ottelussa nähtiin suorastaan absurdi lisäaika, sillä Atlético haki vimmatusti voittomaalia voidakseen vielä taistella jatkopaikasta Mestarien liigan lohkovaiheen viimeisellä kierroksella. Tuomari ehti jo viheltää ottelun päättyneeksi, kunnes hän menikin katsomaan VAR-näytöltä mahdollista käsivirhettä. Tuomari vihelsi Atléticolle kuudennella lisäaikaminuutilla rangaistuspotkun, mutta Hradecky torjui Yannick Carrascon yrityksen. Saúl puski paluupallon ylärimaan, mutta sitä lähemmäs Atlético ei päässyt.
Napoli varmisti jatkopaikkansa kukistettuaan Glen Kamaran Rangersin 2-0. Kamara ei ollut kokoonpanossa. Giovanni Simeone iski Napolin kaksi ensimmäistä maalia jo ensimmäisen vartin aikana. Liverpool voitti samaan aikaan Ajaxin 3-0, ja varmisti niin ikään jatkopaikkansa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- HJK naaraamassa Serie A -maalivahdin – muuttuu saalistajasta saaliiksi
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- HJK naaraamassa Serie A -maalivahdin – muuttuu saalistajasta saaliiksi
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet