Dani Alves antoi vinkin Kylian Mbappélle – näin hyökkääjä tekisi enemmän maaleja: ”Hän on uskomaton pelaaja, mutta…”
Kylian Mbappé on noussut PSG:ssä maailman parhaimpien pelaajien joukkoon.
Nopeudestaan ja viimeistelykyvystään tunnettu hyökkääjä muodostaa Leo Messin ja Neymarin kanssa kenties maailman kovimman kärkikolmikon.
Mbappén kanssa PSG:ssä vuodet 2017-19 pelannut Dani Alves kertoi La Gazzetta dello Sportin haastattelussa, että ranskalaishyökkääjän pitäisi ymmärtää paremmin, kenen kanssa hän pelaa hyökkäyksessä. Alves toivoo Mbappén syöttävän palloa enemmän Messille ja Neymarille.
– Huippupelaajan on aina tiedettävä ja ymmärrettävä, keiden kanssa hän pelaa. Joukkuetoverit tuovat entistä enemmän esiin Mbappén vahvuuksia. Mbappé on uskomaton pelaaja, mutta hän ei ole vielä ymmärtänyt, että hänen toverinsa hyökkäyksessä ovat vieläkin uskomattomampia yksilöitä, Alves totesi.
Alves uskoo, että Mbappé tekisi entistä enemmän maaleja, jos hän pelaisi paremmin yhteen Messin ja Neymarin kanssa.
– Neymar ja Messi ovat uniikkeja pelaajia. He näkevät ja tekevät asioita, joihin muut eivät kykene. Sinun on oltava fiksu saadaksesi heidän potentiaalistaan kaiken irti. He ovat kaksi jalkapalloneroa. Mielestäni itsellänikin on hyvä pallotatsi, mutta kun pelasin Messin ja Neymarin kanssa, annoin pallon aina heille. Jos Mbappé syöttäisi heille, tekisi hän itsekin ainakin 150 maalia.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LIVESEURANTA: Ranska ja Marokko avaavat puolivälierät!
- Marokolle kova takaisku – MM-tähti ulkona Ranska-ottelusta
- Tässä on Portugalin uusi luotsi – Cristiano Ronaldon entinen valmentaja sai pestin
- Toimittaja: Niklas Pyyhtiä löysi uuden seuran
- Ilveksen eurokesä käyntiin vierastasapelillä
- Pikkuhuuhkajien puolustaja siirtyy Hollannin pääsarjaan
- Oiva Jukkolan ja Jaakko Oksasen Kairat Almaty nappasi tärkeän voiton Mestarien liigan karsinnoissa
- FotbollDirekt: Djurgården pitämässä kiinni Matias Siltaselle asettamastaan hintalapusta
- Fifa hylkäsi Ranskan tekemän protestin
- MM-hopeaa ja -pronssia voittanut päävalmentaja jättää tehtävänsä
- Kohu ei ole ohi: Belgia aikoo ryhtyä jatkotoimiin
- Fifa hylkäsi Ranskan tekemän protestin
- Pikkuhuuhkajien puolustaja siirtyy Hollannin pääsarjaan
- Karu paljastus – Norjaa uhkaa katastrofi MM-kisoissa
- Jude Bellingham rikkoi MM-kisoissa legendaarisen maailmanennätyksen
- Ilveksen eurokesä käyntiin vierastasapelillä
- Oiva Jukkolan ja Jaakko Oksasen Kairat Almaty nappasi tärkeän voiton Mestarien liigan karsinnoissa
- Toimittaja: Eurooppalainen suurseura Matias Siltasen perässä
- FotbollDirekt: Djurgården pitämässä kiinni Matias Siltaselle asettamastaan hintalapusta
- Egyptin jymyväite: Argentiina-ottelun voittaja oli sovittu ennalta!