Marca: Argentiinan maailmanmestarivalmentaja saanut lukuisia tarjouksia Euroopasta – pitää silti kiinni verbaalisesta yhteisymmärryksestä
Lionel Scaloni johdatti hiljattain Argentiinan maailmanmestaruuteen. Maailmanmestaruus oli Argentiinalle historian kolmas.
Scaloni on tehnyt suorastaan upeaa työtä Argentiinan A-maajoukkueen peräsimessä.
Scaloni on valmentanut maajoukkuetta noin neljän ja puolen vuoden ajan. Scaloni vei Argentiinan Copa Américan mestaruuteen kesällä 2021 ja nyt palkintokaappiin saapui maailmanmestaruuspokaali.
44-vuotiaan Scalonin menestyksestä maajoukkueen peräsimessä kertoo omaa kieltään myös se, että 57 ottelusta vain neljä on päättynyt tappioon.
Marcan mukaan Mallorcalla asuva Scaloni on saanut lukuisia työtarjouksia Euroopasta, mutta valmentajan on määrä jatkaa Argentiinan A-maajoukkueen peräsimessä.
Scaloni ja Argentiinan jalkapalloliitto pääsivät verbaaliseen yhteisymmärrykseen jatkosopimuksesta jo ennen MM-kisoja, mutta maailmanmestaruuden myötä asiat ovat hieman muuttuneet. Osapuolet tapaavat pian toisensa ja neuvottelevat sopimusehdot uusiksi. Scaloni saanee varsin merkittävän palkankorotuksen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Uskomattomia paljastuksia Real Madridista: Aurélien Tchouaméni iski nyrkillä – Federico Valverde löi päänsä pöytään ja menetti tajunsa
- Täysi kaaos! Real Madridin pelaajat tappelivat – yksi sairaalaan
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Mestarien liigan finaalipari on nyt selvillä! Loppuhetkien maali ei riittänyt toisessa välierässä
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Palloliitto: Timo Kautonen on kuollut
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Mestarien liigan finaalipari on nyt selvillä! Loppuhetkien maali ei riittänyt toisessa välierässä
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Mika Väyrynen: huolestuttava huomio Veikkausliigasta