FC Hongalle mielenkiintoinen vahvistus – kokemusta Euroopan huippusarjoista
Veikkausliigan FC Honka kertoo tehneensä ”monivuotisen” sopimuksen laitahyökkääjä Clésio Baúquen kanssa.
Mosambikilainen Baúque, 28, siirtyi kotimaastaan Portugalin suurseuran Benfican organisaatioon 18-vuotiaana, ja hänellä on kokemusta paristakin eurooppalaisesta huippusarjasta.
Transfermarkt-sivuston mukaan Baúquella on tilillään muun muassa 56 ottelua Kreikan Superliigasta ja 21 peliä Portugalin pääsarjasta, jossa hän edusti viime kaudella Maritimoa. Kuluvalla kaudella hän pääsi kentälle kahdessa ottelussa ennen kuin jätti Maritimon tammikuussa.
Mosambikin A-maajoukkueessa Baúque on pelannut 40 ottelua ja onnistunut maalinteossa viidesti. Hän on jo liittynyt Hongan joukkueen mukaan ja matkaa espoolaisten kanssa harjoitusleirille Espanjaan tämän viikon perjantaina.
– Olen iloinen sopimuksesta Honkaan. Haluan kiittää seuraa siitä, että se uskoi minuun ja antoi minulle tämän mahdollisuuden. Haluan auttaa joukkuetta menestymään niin Veikkausliigassa, Suomen Cupissa kuin europeleissäkin, kommentoi Baúque Hongan tiedotteessa.
– Clésiolla on hyvä kosketus palloon ja hän pystyy menemään kuljettamalla vastustajasta ohi. Yhteistyö kanssapelaajien kanssa syöttämällä on hyvällä tasolla. Odotukset ovat että hän pystyy auttamaan joukkuetta kokonaisvaltaisesti pelissä, ominaisuuksillaan uhkaamaan vastustajan viimeistä linjaa ja luomaan maalipaikkoja, sanoo urheilutoimenjohtaja Petri Vuorinen.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Turun derbystä tuli nimensä arvoinen taistelu – Inter hukkasi kultaisen sauman
- Roope Riski jättää Ilveksen – tässä on uusi seura
- Gnistan jatkoi tuttua menoaan Töölössä – Jussi Leppälahti: ”Upea kokemus”
- Entinen supertähti palaamassa RB Leipzigiin – nouseeko jälleen eliittihyökkääjäksi?
- Paikallisderbyssä tapahtuu! Gnistan nousi voittoon kahden maalin tappioasemasta
- 25-vuotias jalkapalloilija kuoli Portugalissa – muistetaan Englannin kentiltä
- Bayern Münchenille kauden ensimmäinen pokaali
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Haastattelu: Gnistaniin siirtynyt Bogdan Milovanov joutui vaikeaan tilanteeseen Ruotsissa – ”Sirius yritti tehdä elämästäni mahdotonta”
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- Bayern Münchenille kauden ensimmäinen pokaali
- 25-vuotias jalkapalloilija kuoli Portugalissa – muistetaan Englannin kentiltä
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Haastattelu: Gnistaniin siirtynyt Bogdan Milovanov joutui vaikeaan tilanteeseen Ruotsissa – ”Sirius yritti tehdä elämästäni mahdotonta”
- Virallista: Jaro myi himoitun hyökkääjälupauksen Ruotsiin – seuran viivyttely kostautui
- Yle: Nyt tärähti – AC Oululta jättikaappaus Veikkausliigassa
