Ranskalaislegenda Just Fontaine on kuollut
Ranskalainen hyökkääjälegenda Just Fontaine on menehtynyt 89 vuoden iässä.
Fontaine pelasi Ranskan A-maajoukkueessa 21 ottelua tehden niissä yhteensä 30 maalia. Vuoden 1958 MM-kisoissa hän tykitti ennätykselliset 13 osumaa kuuteen otteluun.
Fontaine on miesten MM-kisojen kaikkien aikojen maalitilastossa jaetulla neljännellä sijalla, vaikka hän pelasi urallaan vain yhdessä lopputurnauksessa. Hänen edellään MM-kisojen maalitilastossa ovat ainoastaan Miroslav Klose (16), Ronaldo (15) ja Gerd Müller (14).
Argentiinan Lionel Messi ylsi viime MM-kisoissa Fontainen maalisaldoon, mutta häneltä meni 13 osuman saavuttamiseen viisi turnausta.
Marokossa syntynyt Fontaine edusti seuratasolla USM Casablancaa, OGC Niceä ja Reimsiä. Hän joutui lopettamaan uransa jo 28-vuotiaana oltuaan pitkälti pelaamatta kaksi vuotta loukkaantumisen takia.
– Ennätyksestäni puhutaan paljon, mutta olisin varmasti vaihtanut sen vielä viiteen tai kuuteen pelivuoteen, koska jalkapallo oli intohimoni, sanoi Fontaine aikanaan France24:n mukaan.
– Olin ehdottomalla huipulla ja ansaitsin tuolloin paljon rahaa. Ne eivät olleet sellaisia summia kuin nykyään. Se oli viisinkertainen minimipalkkaan verrattuna, kun taas nyt se olisi enemmän kuin satakertainen.
LUE MYÖS:
- Portugalin paidassa melkoinen näky: Cristiano Ronaldolle kylmää kohtelua
- Portugalilla uusi suunnitelma Cristiano Ronaldon varalle
- Jacob Friis hämmentyi suomalaisten käytöksestä: ”Näytän idiootilta”
- Kohu Cristiano Ronaldosta paisuu – katukuvaan ilmestyi laittomia mainoksia
- Brasilialaisseuralle paha takaisku – aikuisviihdemainonta oli oikeudelle liikaa
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Cristiano Ronaldo sai vaikutusvaltaisen tukijan – ”Tässä on ero suuruuden ja keskinkertaisuuden välillä”
- Portugali juhli ilman Cristiano Ronaldoa – näin kävi muualla
- Virallista: Lionel Messin jättikauppa maalissa
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- Cristiano Ronaldo sai vaikutusvaltaisen tukijan – ”Tässä on ero suuruuden ja keskinkertaisuuden välillä”
- MTV: 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle miljoonasiirto
- Portugali juhli ilman Cristiano Ronaldoa – näin kävi muualla
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Portugalin päävalmentaja latasi suorat sanat Cristiano Ronaldo -kohusta
- Man City -huijauksen paljastaneelta hakkerilta raju väitös Gianni Infantinosta yli 10 vuoden takaa
- Portugalin päävalmentaja Cristiano Ronaldo -kohusta: ”Sanoin hänelle, että…”
