Suomen nuorten maajoukkuepelaaja Kasperi Paananen palaa Italiasta Suomeen.

19-vuotias hyökkääjä on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen SJK:n kanssa.

Paananen lähti Suomesta Italiaan Bolognan organisaatioon ollessaan 16-vuotias. Oululainen vietti kolme- ja puoli kautta maassa pelaten nuorten sarjaotteluita ja cup-kilpailuja seuran riveissä.

Paananen on pelannut yhteensä 16 ottelua Suomen eri nuorten maajoukkueiden ikäluokissa ja tehnyt kahdeksan maalia.

– Kasper on ollut nyt meidän ja SJK Akatemian mukana muutamat viime viikot, ja hän janoaa päästä mukaan ammattilaiskentille. Hänellä on siihen myös kaikki ominaisuudet, ja juuri ne ominaisuudet, joita me haluamme nuorelta pelaajalta hänen pelipaikallensa, SJK-valmentaja Joaquin Gómez arvioi uutta hankintaa seuran tiedotteessa.

– Olen vielä nuori pelaaja, joten totta kai tavoite on edelleen pitkän tähtäimen tavoitteena on vielä päästä isommille kentille, mutta nyt haluan luoda keskittyä tähän ja haluan luoda ammattilaisuran alkuni täällä ja lyödä läpi ensin Veikkausliigassa, Paananen avasi suunnitelmiaan SJK:ssa.

SJK Seinäjoki

@SJK_Seinajoki
Tervetuloa Kasper Paananen!

19-vuotias hyökkääjä siirtyy SJK-paitaan Bolognasta.

Lue lisää: sjk.fi/yleinen/kasper…

#sjkfi #veikkausliiga #meidänkerho #seinäjoki

LUE MYÖS!