Brasilia otti kantaa rasismia vastaan poikkeuksellisilla paidoilla – kulisseissa ikävä välikohtaus
Brasilian miesten maajoukkue pelasi lauantaina poikkeuksellisesti kokomustassa peliasussa ystävyysottelussaan Guineaa vastaan.
Seleção tunnetaan keltaisesta pelipaidastaan ja sinisistä shortseistaan, mutta lauantaina Brasilian jalkapalloliitto ja maajoukkue halusivat tuoda peliasullaan esille rasismin vastaista kampanjaansa.
Yksi Brasilian suurimmista tähdistä, Real Madridin laitahyökkääjä Vinícius Júnior on toistuvasti joutunut rasististen solvausten uhriksi Espanjassa, jossa myös lauantain ottelu pelattiin.
Brasilia voitti Guinean 4-1 Espanyolin kotistadionilla Barcelonassa. Toisen puoliajan brassit pelasivat tutussa keltaisessa paidassaan.
Rasismin vastainen kampanja oli näkyvillä kentällä, mutta kentän ulkopuolella sattui brassimedia Globon mukaan ikävä välikohtaus, joka soti vahvasti pelin teemaa vastaan.
Globon mukaan eräs stadionin järjestyksenvalvojista sanoi rasistisen vitsin Vinícius Júniorin hyvälle ystävälle ja neuvonantajalle Felipe Silvalle, kun tämä saapui seuraamaan ottelua. Järjestyksenvalvoja kaivoi väitetysti taskustaan banaanin, osoitti sillä Silvaa ja sanoi: ”Kädet ylös, tämä on aseeni sinulle”.
Järjestyksenvalvojan ele ei ilmeisesti tallentunut videolle, mutta sosiaalisessa mediassa on levinnyt Globon klippi, jossa Silva antaa ärtyneenä kovaa palautetta järjestyksenvalvojalle samalla, kun muut stadionin työntekijät rauhoittelevat häntä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä on Suomen avauskokoonpano Saksaa vastaan
- Marko Koivuranta on kuollut 48-vuotiaana
- Huuhkajat ja Saksa pelaavat vastakkain myös huomenna
- AC Oulu nousi toiseksi – FF Jaron maalivahdin hölmöily kostautui
- Kova päätös: Luis Suárez ulkona MM-kisoista
- Surkeaa kautta pelaava Ilves päästi viisi maalia – Joni Lehtonen: ”Anteeksiantamaton suoritus”
- Huuhkajat haastaa Saksan – Friis: ”Avainasemassa on se, että…”
- Jättiyllätys Italiassa: AC Milanin portugalilaistähti haluaa vaihtaa maisemaa
- Expressen: Miika Takkulan AIK saamassa jättitarjouksen pelaajastaan
- PSG voitti taas Mestarien liigan – Arsenal kaatui pilkuilla
- Neymar loukkaantui – päätös MM-kisoista tehty
- KuPS-pelaajan vangitsemisesta lisätietoja
- Argentiinalaisilla on nyt uusi suosikkipelaaja, eikä hän tule omasta maajoukkueesta
- Jättiyllätys Italiassa: AC Milanin portugalilaistähti haluaa vaihtaa maisemaa
- Naatan Skytältä koruton näkemys saamastaan palkinnosta: ”En pidä sitä oikeastaan minään”
- Expressen: Miika Takkulan AIK saamassa jättitarjouksen pelaajastaan
- PSG voitti taas Mestarien liigan – Arsenal kaatui pilkuilla
- Huuhkajat haastaa Saksan – Friis: ”Avainasemassa on se, että…”
- Surkeaa kautta pelaava Ilves päästi viisi maalia – Joni Lehtonen: ”Anteeksiantamaton suoritus”
- Huippukauden Hollannissa pelannut Juho Kilo kutsuttiin Huuhkajiin