Virallista! Huuhkajien Jere Uronen siirtyy Yhdysvaltoihin
Huuhkajien laitapuolustaja Jere Uronen on solminut kauden 2025 loppuun ulottuvan sopimuksen Charlotte FC:n kanssa. Diili sisältää jatko-option yhdestä lisävuodesta.
Uronen, 29, siirtyy Charlotteen ranskalaisesta Stade Brestois’ta, jota hän edusti kahden vuoden ajan. Viime kauden jälkimmäisen puolikkaan hän pelasi lainalla Schalkessa, joka putosi Saksan Bundesliigasta.
Aiemmin urallaan Uronen on edustanut myös belgialaista Genkiä, ruotsalaista Helsingborgia ja Turun Palloseuraa. Suomen A-maajoukkueessa hän on esiintynyt 63 kertaa.
Charlotte FC perustettiin vuonna 2019, ja se liittyi uutena laajennusseurana Yhdysvaltain Major League Socceriin viime kaudeksi. Ensimmäisellä kaudellaan se tuli itäisessä konferenssissa yhdeksänneksi, eikä yltänyt sarjan pudotuspeleihin.
MLS:stä on tullut viime vuosina suosittu kohde suomalaisten pelaajien keskuudessa. Urosen lisäksi ammattiaan sarjassa harjoittavat Robin Lod ja Teemu Pukki (Minnesota United), Leo Väisänen ja Alexander Ring (Austin FC), Lassi Lappalainen (CF Montréal) sekä Robert Taylor (Inter Miami).
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Etelä-Afrikka putosi MM-kisoista – valmentaja huokaili: ”Kukaan ei usko minua”
- Etelä-Korean valmentaja erosi valtavan kritiikkivyöryn alla – presidentti kutsui ”epäpäteväksi”
- Kanadan valmentaja piti hienon puheen pelaajilleen: ”Te olette sankareita”
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Mohamed Salahin pelikunto on kysymysmerkki ensimmäisen MM-pudotuspelin alla
- Ghanan valmentaja kritisoi MM-kisojen laajennusta: ”Raha puhuu”
- Kap Verden MM-kapteenia tutkitaan raiskauksesta – väitetty rikos tapahtui päiviä ennen Suomi-peliä
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Granit Xhaka neuvottelee siirrosta Valioliigan suurseuraan