PSG tiedotti heinäkuun alussa antaneensa potkut Christophe Galtierille.

Galtier ehti valmentaa PSG:tä vain vuoden ajan. Galtier johdatti PSG:n Ranskan pääsarjan mestariksi, mutta pesti päättyi ennen aikojaan. PSG palkkasi Luis Enriquen uudeksi päävalmentajakseen.

RMC:n saamien tietojen mukaan Galtier on saanut tarjouksen qatarilaiselta Al-Duhaililta. Al-Duhail haluaisi palkata Galtierin uudeksi päävalmentajakseen, sillä seuran on määrä antaa potkut Hernán Crespolle. Al-Duhail on kolmen pelatun kierroksen jälkeen kolmantena Qatarin pääsarjassa.

Siirtomarkkinoilla joukkuettaan vahvistanut Al-Duhail on hankkimassa Philippe Coutinhon Aston Villasta.

RMC:n mukaan Galtierin on määrä hyväksyä saamansa sopimustarjous. Galtier tuli hyvin toimeen PSG:n qatarilaisomistajien kanssa. RMC kertoo sen auttavan Galtieria, sillä valmentajalla on hyvä maine Qatarissa.

Galtier on valmentanut aiemmin urallaan muun muassa Lilleä ja johdatti seuran Ranskan pääsarjamestariksi keväällä 2021.