Ranskan suurseura Lyonin alkukausi on ollut täysi pannukakku.

Lyon on kerännyt neljästä sarjaottelusta yhden vaivaisen pisteen ja on Ranskan pääsarjan viimeisellä sijalla. Viime viikonloppuna Lyon hävisi kotikentällään PSG:lle maalein 1-4. Lyon pelaa tuloksellisesti huonointa alkukauttaan 30 vuoteen.

RMC:n saamien tietojen mukaan Lyonin seurajohto on päättänyt antaa joukkuetta valmentavalle Laurent Blancille potkut löytäessään hänelle korvaajan. Seurajohto neuvottelee parhaillaan korvaajaehdokkaiden kanssa.

Blanc totesi muutama viikko sitten Montpellier-tappion jälkeen julkisesti, että kenties seuran pitäisi antaa hänelle potkut.

Lyonin odotetaan vaihtavan valmentajaansa meneillään olevan maajoukkuetauon aikana.

Lyon palkkasi Blancin päävalmentajakseen viime lokakuussa. Blancin, 57, nykyinen sopimus seuran kanssa kattaa vielä alkaneen kauden.

Ranskan jalkapallohistorian suurimpiin seuroihin lukeutuva Lyon on ollut jo pitkään tuuliajoilla. Se sijoittui edellisen kerran kolmen parhaan joukkoon Ranskan pääsarjassa kaudella 2018-19. Kahtena edelliskautena Lyon on sijoittunut sarjassa dramaattisesti seitsemänneksi ja kahdeksanneksi.