CM: Napoli antaa potkut päävalmentajalleen – tässä ykköskorvaajaehdokas
Napoli koki merkittävän takaiskun hävittyään sunnuntaina kotistadionillaan piskuiselle Empolille 0-1. Empoli iski ottelun ainoan maalin lisäajalla.
Italialaismedian mukaan Napolin puheenjohtaja Aurelio De Laurentiis antaa potkut Rudi Garcialle. Valmentaja ei jatka Napolin peräsimessä. Calciomercaton mukaan De Laurentiis on jo tehnyt päätöksen Garcian potkuista.
Napoli palaa harjoitusten pariin keskiviikkona, eikä Garcian ole määrä osallistua niihin. Garcia matkusti Napolista Ranskaan maanantaina.
De Laurentiis palkkasi Garcian Napolin päävalmentajaksi kesällä. Hallitsevan mestarin kausi Serie A:ssa on sujunut heikosti. Napoli on parhaillaan neljäntenä sarjataulukossa, mutta sarjakärki Internazionale on karannut jo kymmenen pisteen päähän.
De Laurentiis oli valmis antamaan Garcialle potkut jo lokakuussa ja neuvotteli tuolloin Antonio Conten kanssa sopimuksesta, mutta Conte ei suostunut saamaansa tarjoukseen. De Laurentiis antoi Garcialle kuukauden aikaa kehittää joukkueen peliä, mutta tulokset ovat olleet yhtä luokattomia.
Calciomercaton mukaan Igor Tudor on todennäköisin Garcian korvaaja. Tudor on parhaillaan ilman seuraa. Tudor neuvottelee De Laurentiisin kanssa sopimuksesta maanantaina.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- VPS hankki Ghanan maajoukkuepelaajan pitkällä diilillä
- Itävalta yrittää pysäyttää Lamine Yamalin – ”Kaikki jalkapallon ystävät rakastavat katsoa”
- LIVESEURANTA: Itävalta haastaa Espanjan!
- Belgian pelaajat riitelivät kentällä ennen ihmenousua – ”Joskus sellaista tarvitaan”
- ”Ei ikinä punainen kortti” – Yhdysvallat joutuu seuraavaan MM-peliinsä ilman ykköshyökkääjäänsä
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Yhdysvallat jatkoon MM-kisoissa – ykköstykki katseli punaista
- Yksi MM-kisojen hurjimmista trillereistä – Belgia nousi kuilun partaalta jatkoon
- MM-jymypaukku lipui Kongon käsistä – Harry Kane ampui Englannin neljännesvälieriin
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- LIVESEURANTA: Englanti jatkaa MM-neljännesvälieriin! Harry Kane nousi sankariksi
- Yksi MM-kisojen hurjimmista trillereistä – Belgia nousi kuilun partaalta jatkoon
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Erling Haalandin viime hetken maali jäi ärsyttämään vastustajan leirissä – ”Juuri niin tänään kävi”
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Ashley Coffey löysi uuden seuran
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?