FC Hongan Sofia Mannerille huippusiirto ulkomaille – liigahistorian suurin siirtosumma

FC Hongan maalivahti Sofia Manner siirtyy pelaamaan Yhdysvaltojen ammattilaissarjaan Orlando Priden riveihin. Hän on solminut uuden seuransa kanssa kahden vuoden sopimukseen, joka sisältää jatko-option yhdestä lisäkaudesta.
Kansallisesta liigasta ei ole aiemmin siirtynyt pelaajaa suoraan Yhdysvaltojen korkeimmalle tasolle. Hongan mukaan Mannerista, 26, maksettava siirtosumma on ”suurin Kansallisen liigan historiassa”.
Hongan lisäksi Manner on pelannut Islannissa sekä yliopistosarjassa Yhdysvalloissa. Päättyneellä kaudella hän piti Kansallisessa liigassa kymmenen nollapeliä.
– FC Honka on merkittävin seura pelaajaurallani, enkä voi kyllin kiittää valmentajia, Velimattia (Sutela, general manager) ja koko seuraa kaikesta. Olen saanut elää laadukasta urheilijan arkea kannustavassa ilmapiirissä ja keskittyä pelaamiseen muiden intoa täynnä olevien pelaajien kanssa. Se on kasvattanut entisestään omaa intohimoani jalkapalloa kohtaan, kommentoi Manner Hongan sivuilla.
– Toivoisin olevani hyvä esimerkki nuorille urheilijoille siitä, miten tärkeää on uskoa omaan työhön ja nauttia samalla jalkapallon pelaamisesta. En vieläkään voi uskoa, että saan elää seuraavat vuodet omaa unelmaani ammattilaisena.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kesätoripodcast: Vuosisadan hintahuti & kulttipelaajien paluu
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- FF Jaro tarjosi jättiyllätyksen HJK:n vieraana – ratkaisijaksi nousi 17-vuotias lupaus
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon