Karim Benzema joutui kannattajien kynsiin – sulki Instagram-tilinsä
Karim Benzema siirtyi kesällä vapaana agenttina saudiarabialaiseen Al-Ittihadiin.
Real Madrid tarjosi Benzemalle jatkosopimusta ja osapuolten väliset neuvottelut olivat loppusuoralla, kun hyökkääjä saikin yllättäen rahakkaan tarjouksen Saudi-Arabiasta.
Benzema näytti vihreää valoa saamalleen tarjoukselle. Benzema tienaa Saudi-Arabiassa peräti 200 miljoonan euron vuosipalkkaa.
Hiljattain 36 vuotta täyttäneen Benzeman edustama Al-Ittihad pelaa ennakko-odotuksiin nähden huonoa kautta. Viime kaudella Saudi-Arabian pääsarjamestaruuden voittanut Al-Ittihad on parhaillaan vasta kuudentena sarjataulukossa. Sarjakärki Al-Hilal on karannut 22 pisteen päähän.
Ranskalaislehti L’Équipen mukaan Benzema on joutunut Al-Ittihadin kannattajien kynsiin. Benzema on viimeistellyt tällä kaudella yhdeksän sarjamaalia, mutta ei ole onnistunut vastaamaan suuriin odotuksiin. Benzema sai seuran kannattajilta huomattavasti kritiikkiä sosiaalisessa mediassa ja joutui sulkemaan Instagram-tilinsä.
Benzema nousi aiemmin tällä kaudella otsikoihin ajauduttuaan riitoihin Al-Ittihadin silloisen päävalmentajan Nunon kanssa. Nuno sai potkut vain muutama päivä riidan jälkeen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sami Hyypiä sai kovan kunnianosoituksen – toisen suomalaisen sivuuttaminen hämmentää
- MM-fiaskosta huolimatta Hollanti teki kisahistoriaa
- Javier Hernández: ”Portugalin keskikentän pitää tajuta, millainen pelaaja kärjessä on”
- Mitä Cristiano Ronaldo kuiskasi itselleen? – vaihtoehtoja on kaksi
- Maalinteossa onnistunut MM-puolustaja tarttui Bayernin haaviin – parhaat pelivuodet ovat vielä edessä päin
- Virallista: Julian Nagelsmann eroaa – Jürgen Klopp korvaajaksi?
- Haastattelu: TPS:n urheilujohtaja Kasper Hämäläinen etsii hyökkääjiä kesän siirtoikkunassa
- Algerian ykköstähti Riyad Mahrez lopettaa maajoukkueuransa
- Marko Arnautović lopettaa maajoukkueuransa – Itävallan pelaajat kyynelehtivät ”liikuttavan” puheen aikana
- UEFA ei seuraa FIFA:n mallia uuden kohusäännön kanssa
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- Jani Honkavaara menettämässä avainpelaajansa
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Kroatialta hylättiin MM-trillerissä maali 103. minuutilla – päätös oli kirjaimellisesti hiuskarvan varassa
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Bild: Julian Nagelsmann eroaa – selitykset eivät kelvanneet Saksan futispomoille
- Sveitsi 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – 88 vuoden kirous ohi
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta