Ranskaan saapuneella Roberto de Zerbillä kunnianhimoinen tavoite
Roberto de Zerbi haluaa nostaa Marseillen takaisin Ranskan huipulle. Italialaisvalmentaja valmistautuu ensimmäiseen kauteensa perinteikkään seuran peräsimessä.
Marseille sijoittui viime kaudella vasta kahdeksanneksi ja jäi ulos europeleistä. Menestys on karttanut suurseuraa viimeisten vuosien aikana.
Yhdeksän kertaa Ligue 1:n historiassaan voittaneen Marseillen edellinen mestaruus tuli kaudella 2009-2010. Marseille sijoittui kahdesti sarjassa toiseksi kausina 2019-2020 ja 2021-2022.
De Zerbi toivoo Marseillen pystyvän tulevaisuudessa horjuuttamaan maan suurinta seuraa PSG:tä.
– Marseillen ihmiset pitävät OM:ää maan tärkeimpänä seurana. Meidän on tuotava se intohimo takaisin ja haastettava PSG:n ylivoimaa, De Zerbi kommentoi Zetalle.
– Haluan myös pyytää pelaajia tekemään fanimme ylpeiksi. Marseillen valmentaminen on ainutlaatuista ja sinulla on ihmisiä seisomassa takanasi. Yritän tuoda heidät takaisin europeleihin.
De Zerbi teki Marseillen kanssa kesäkuun lopussa kolmen vuoden mittaisen sopimuksen. Valmentaja vietti viimeiset kaksi vuotta Brightonin peräsimessä Valioliigassa.
De Zerbi johdatti kaudella 2022-2023 Brightonin europeleihin Eurooppa-liigaan ensimmäistä kertaa seuran historiassa.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Saksan MM-pettymys käynnisti päävalmentajahuhut – Jürgen Kloppilta suora vastaus
- Jatkuuko Julian Nagelsmannin pesti Saksan MM-pettymyksen jälkeen? Nyt tuli vastaus
- Son Heung-min pyysi Etelä-Korean faneilta anteeksi ja esitti heille yhden pyynnön
- LIVESEURANTA: Norsunluurannikko ja Norja iskevät yhteen illalla
- Graham Potter: Ranskalla ei ole heikkouksia – ”Meidän täytyy pelata elämämme ottelu”
- Hollanti putosi – Ronald Koeman puolusti systeemiään: ”Voitte ajatella taktiikoista mitä haluatte”
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Casemiro kertoi Brasilian avaimen voitossa Japania vastaan: ”Se oli tärkeintä”
- Neymar käskettiin takaisin lämmittelemästä – näin Carlo Ancelotti kommentoi
- Etelä-Korean eronnut valmentaja sai tappouhkauksia – lentokentällä toistasataa poliisia
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Manuel Neuer ja Joshua Kimmich lyttäsivät Saksan suorituksen MM-kisoissa – ”Emme pelanneet hyvin ketään vastaan”
- Daily Record: Topi Keskinen saattaa siirtyä Gert Remmelin alaisuuteen
- Neymar käskettiin takaisin lämmittelemästä – näin Carlo Ancelotti kommentoi
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Matias Siltasen markkina-arvo kolminkertaistui Transfermarktissa
- Valtava shokki MM-kisoissa! Paraguay pudotti Saksan pilkuilla
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Huuhkajien pelaaja vaihtamassa seuraa Italiassa