FC Interin superlupaus Djoully Nzoko siirtyy ulkomaille – perässä oli myös PSG

FC Interin laitahyökkääjä Djoully Nzoko siirtyy Belgian suurseuraan KRC Genkiin kolmen vuoden sopimuksella.
Kahdeksanvuotiaasta asti Interiä edustanut Nzoko, 16, nousi turkulaisten edustusjoukkueeseen täksi kaudeksi. Hän ehti pelata Veikkausliigassa 12 ottelua tehden niissä neljä maalia ja syöttäen yhden.
Genk kertoo verkkosivuillaan, että Nzokon perässä olivat muun muassa myös Paris Saint-Germain, Utrecht, Bodø/Glimt ja Bologna.
– Pelaajassa on tapahtunut iso muutos viimeisten muutaman kuukauden aikana ja hän on pystynyt tekemään hypyn P17 Ykkösestä Veikkausliigaan. Djoully ymmärsi, mistä tässä on kysymys: hän oli valmis tekemään paljon töitä kentällä. Hänen sopeutumisensa ja kehittymisensä on ollut nopeaa, kommentoi Interin päävalmentaja Vesa Vasara seuran sivuilla.
– Toivotan Djoullylle onnea matkaan. Hän olisi varmasti voinut edelleen kehittyä täälläkin, mutta Genk ei ole missään nimessä huono paikka siihen. Kovalla työnteolla hänellä voi olla edessään pitkä ura ammattilaisjalkapalloilijana.
FC Inter Turku Oy:n puheenjohtajan Nikolas Håkansin mukaan Nzokon siirto on ”merkittävä askel” koko seuralle.
– Olemme seurana panostaneet pelaajamyynteihin alkuvuonna asetettujen tavoitteiden mukaisesti, ja Djoullyn siirtyminen Genkiin onkin merkittävä askel pelaajan lisäksi myös koko seuralle. FC Interin urheiluorganisaation strategia perustuu pelaajien kehittämiseen ja heidän urapolkujensa edistämiseen.
– Määrätietoinen työ ja vahva pelaajakehityspolku on avainasemassa, kun kehitämme seuran taloudellista omavaraisuutta. Yksi keskeisistä omavaraisuuteen tähtäävistä askelista on pelaajamyynnit.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”