Belgian tähti harkitsi maajoukkueuran lopettamista EM-pettymyksen jälkeen – ”Olin hyvin turhautunut”
Romelu Lukaku paljastaa harkinneensa maajoukkueuransa päättämistä Belgian pudottua EM-kisoissa neljännesvälieriin viime kesänä. Belgia hävisi 0-1-lukemin Ranskalle Saksassa pelatun turnauksen ensimmäisellä pudotuspelikierroksella.
Lukaku, 31, mainitsi putoamisen kisoissa olleen hänelle henkisesti kova isku. Myös pukukopin ilmapiiri oli tuolloin Napolin hyökkääjän sanoin myrkyllinen.
Lukaku on tehnyt 120 otteluun 85 maalia Belgian A-maajoukkueessa. Hyökkääjä päätti jatkaa maajoukkueuraansa keskusteltuaan uuden päävalmentajan Rudi Garcian ja joukkueenjohtajan Vincent Mannaertin kanssa.
– Harkitsin EM-kisojen ja Ranska-tappion jälkeen lopettamista. Olin hyvin turhautunut ja kerroin Jan Vertonghenille, ettei minusta tuntunut enää hyvältä. Liian paljon oli tapahtunut liian nopeasti. En voinut kuitenkaan hylätä maatani, Lukaku kertoi RMC:n mukaan lehdistölle torstaina.
– Keskityn turnauksissa täysin joukkueeseen. Kisojen päätyttyä EM-turnauksen sulattaminen oli hankalaa. Ilmapiiri oli varsin myrkyllinen, eivätkä tulokset olleet hyviä. Minä en suhtaudu hyvin tappioihin, mutta se on ollut aina myös vahvuuteni. Minun pitäisi ehkä avautua enemmän.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Espanja teki selvää jälkeä Ranskasta ja eteni MM-finaaliin!
- Hurja eurotrilleri Kuopiossa! KuPS Mestarien liigan toiselle karsintakierrokselle
- FC Lahdelle uusi jatkosopimus
- Ghanalaisvahvistus Veikkausliigaan
- Haastattelu: Samuel Chukwudi jätti SJK:n ja siirtyi Itävaltaan – ”Onneksi tämä toteutui”
- Michael Olisen some-temppu ihmetytti faneja – takana oli koskettava tarina
- Matias Siltanen avautui vaikeasta siirtosaagasta: “Ehkä urani raskain viikko”
- Didier Deschamps: ”Espanja on ehdoton ennakkosuosikki”
- Katso video: Norjan MM-sankarit palasivat kotiin – huima vastaanotto
- Ex-Valioliiga-hyökkääjä latasi suorat sanat MM-välierästä: ”Englanti murskaa Argentiinan”
- Altti Hellemaa siirtyy Allsvenskanista Veikkausliigaan
- ”Jalokivi” pysyy Italian Serie A:ssa
- Matias Siltanen aloitti Djurgårdenin pelin poikkeuksellisesti penkiltä – näin seura kommentoi
- Peter Crouch: Tuomari teki oikean ratkaisun hylättyään Norjan maalin – ”Sinun on mentävä maahan…”
- Ranskan päävalmentaja paljasti – tämä on Kylian Mbappén pelikunto ennen MM-välierää
- Zlatan Ibrahimovićilta brutaali tuomio Englannin MM-pelaajasta: ”Yksi mies vajaalla”
- Tehot Veikkausliigassa poikivat satojentuhansien eurojen siirron – joukkueessa nyt kaksi suomalaista
- Äkkirikastunut englantilaisseura iski taas – kiinnitti kaikkien tavoitteleman supertähden
- Lähteet: Tässä on Uruguayn uusi päävalmentaja – MM-sankari ottaa ohjat
- Fifan myöntämä poikkeuslupa pääsee käyttöön viimeistä kertaa – MM-välierä kohteena