Oiva Jukkola avasi suurta läpimurtovuottaan Veikkausliigassa – Ilveksen tähdellä yksi erityisominaisuus valttikorttinaan: ”Työntöjen kautta tullut”
Kausi 2024 oli Oiva Jukkolalle läpimurtohetki. Räjähtävän nopea laitahyökkääjä mursi tiensä säännölliseen rooliin Ilveksen edustusjoukkueessa ja taisteli loppuun asti Veikkausliigan mestaruudesta.
Jukkola, 22, ansaitsi vakituisia minuutteja edustusjoukkueessa ja käytti suuren vastuunsa onnistuneesti. Kaudelle 2024 Ilvekseen saapuneen uuden päävalmentajan Joonas Rantasen antama luottamus hänen kykyihinsä kasvatti tasaisesti itseluottamusta.
– Hän puski minua alkukaudesta eteenpäin, vaikka peliesitykset eivät olleet silloin niin hyviä. Hän antoi minulle minuutteja ja luotti. Se oli minulle tosi tärkeää siinä kohtaa, Jukkola kertoi SuomiFutiksen haastattelussa.
Säännöllisen roolin myötä Jukkola sai tietynlaista pelirohkeutta omaan tekemiseensä, joka näkyi tehotilastoissa. 26 Veikkausliigan otteluun kertyi vahvat viisi maalia ja seitsemän maaliin johtanutta syöttöä.
– Uskalsin tehdä asioita, uskalsin haastaa ja laukoa. Kyllä se varmaan siihen (itseluottamukseen) liittyi, että sai sellaisen positiivisen kierteen päälle. Siitä lähti sellainen hyvä lumipalloefekti käyntiin, joka kantoi koko kauden, Jukkola selitti.
Jukkola näkee isona asiana myös kehittymisensä kokonaisvaltaisessa pelaamisessa molempiin suuntiin. Ilveksen lahjakkuus sijoitettiin viime kaudella toisinaan myös alemmaksi kenttää puolustuspään laitapelaajan rooliin.
– Se oli kyllä mielenkiintoista. En minä kokenut sitä mitenkään epämukavana. Hyökkäyspeli on toki vahvuus itsellä, mutta kyllä autan joukkuetta myös alaspäin.
Haastajasta ennakkosuosikiksi
Verrattuna kauden 2024 alkuun, Ilveksen asetelmat ovat hyvin erilaiset. Viime kaudella mestaruuden niukasti KuPS:lle kahdella pisteellä hävinnyt tamperelaisseura on nyt haastajan aseman sijaan yksi sarjan ennakkosuosikkeja.
Vuosi sitten Ilveksessä vietettiin uuden aikakauden alkua. Tuoreen päävalmentajan Joonas Rantasen lisäksi Miika Takkula värvättiin HJK:n leiristä urheilutoimenjohtajaksi.
Ilves pääsi myös siirtymään uudelle kotinurmelleen Tammelan Stadionille.
– Ennen viime kautta aloitettiin vielä uutta prosessia. Kaikki oli vähän uutta alussa, että siinä kesti vähän saada se toimimaan. Nyt on siinä mielessä hyvä tilanne, että saatiin pidettyä aika lailla samat pelaajat ja uusia vahvistuksia. Nyt meillä on selkä identiteetti viime vuodesta ja sen päälle on hyvä rakentaa.
Ilves on vahvistanut talven aikana rivejään erityisesti puolustuspäässä. Toppariosastolle hankittiin Suomen A-maajoukkueessa 24 ottelua pelannut Sauli Väisänen ja Liettuasta FK Kauno Zalgirisista kotimaan kentille palannut Hongasta tuttu Matias Rale.
Merkittävänä lähtijänä keskikentän avainpelaaja Doni Arifi poistui kilpailija KuPS:n riveihin.
Jukkola uskoo Ilveksen olevan valmis vastaanottamaan ennakkosuosikin paineet. Pikkuhuuhkajien laituri mainitsi myös viime kauden hopeajoukkueeen vähimmäistavoitteen.
– Joukkueen tavoitteena on olla top 3 -sijoilla ja taistella mestaruudesta loppuun asti, Jukkola summasi.
– Tietty siinä on paineita, kun odotuksia tulee monesta suunnasta. Uskon, että pystytään vastaamaan myös niihin. Meillä on myös kokeneita pelaajia, jotka ovat olleet vähän samanlaisessa tilanteessa.
Ilvekseen värvättiin myös Jukkolalle Pikkuhuuhkajista viime syksyn EM-karsintapeleistä tuttu pelikaveri Kalle Wallius. Norjalaisesta IK Startista saapunut Wallius vietti kauden 2024 lopun lainalla Veikkausliigassa IFK Mariehamnissa.
Jukkola on löytänyt U21-maajoukkuetoverinsa kanssa mainion yhteyden kentällä.
– Oikein hyvin on toiminut yhteispeli tähän mennessä. Jos Kalle on siellä oikealla ja minä vasemmalla, niin tietää, että kun Kallella on jalka vapaana, sieltä tulee hyvä pallo maalille. Sitten täytyy vain jaksaa juosta sinne takatolpalle. Kyllä se pallo aina sinne tulee. Sieltä myös niitä maaleja tehdään.
Nopeus valttikorttina
Jukkolalla on omassa pelissään yksi merkittävä erityiskyky. Ilves-laiturin nopeus on Veikkausliigan tasolla poikkeuksellista luokkaa.
Aamulehti kirjoitti toukokuun 2024 artikkelissaan Jukkolan ”kiitävän nurmella” yli 35 kilometriä tunnissa, jota voidaan pitää jalkapallossa juoksunopeuden haamurajana.
Tämä erityinen valttikortti on Jukkolan mukaan palkinto kovasta työstä.
– Olen käyttänyt sitä sanontaa siinä: ”Jos haluat juosta kovaa, sitten täytyy juosta kovaa.” Kyllä se työntöjen kautta on tullut.
– Sen kehitystä on ollut mukava seurata, kun siihen on laittanut ”efforttia” ja se on edelleen yksi valttikorteistani.
Jukkolan sopimus Ilveksen kanssa kattaa kauden 2025. Laituri vahvisti onnistuneen viime vuoden herättäneen kiinnostusta myös ulkomailla.
– Koen ettei siirtymisen takia tarvitse siirtyä. Minulla on kuitenkin asiat tosi hyvin Tampereella ja Ilveksessä, ja koen pystyväni edelleen kehittymään siellä.
Jukkola ei toistaiseksi mieti omaa tulevaisuuttaan, vaan keskittyy antamaan kaikkensa Ilveksen menestyksen puolesta.
– Totta kai seuraavan stepin ottaminen kiinnostaa, mutta se tulee sitten, kun se tulee. En ole kuluttanut niinkään energiaa siihen, vaan menen peli ja päivä kerrallaan. Niin kauan, kun Ilveksessä ollaan, niin annan kaikki paukut siihen.
Ilves aloittaa Veikkausliigan kauden 2025 kotiottelulla HJK:ta vastaan Tammelan Stadionilla lauantaina 5.4.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Tilastopaljastus: Konferenssiliigassa loistanut Inter-puolustaja on yhdessä kategoriassa maailman kärkeä
- Euroilta Töölössä ei pettänyt – HJK:n kohtalo ratkeaa Skotlannissa
- KuPS taisteli tasapelin eurokentillä – ottelun loppuhetkillä karmiva tilanne
- FC Inter selvisi voittajana tasaisesta euroväännöstä – onneksi ei ole vierasmaalisääntöä
- Ilves-pelaaja menee FC Hakaan kasvamaan korkoa
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Kovia väitteitä MM-kisojen parhaaksi valitun Rodrin siirrosta – jymypaukku tulossa?
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Euroilta Töölössä ei pettänyt – HJK:n kohtalo ratkeaa Skotlannissa
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Fifa piti kriisikokouksen – näin käy Gianni Infantinolle
- Expressen: Otso Liimatta saa siirron kärkiseuraan
- KuPS taisteli tasapelin eurokentillä – ottelun loppuhetkillä karmiva tilanne
- Tilastopaljastus: Konferenssiliigassa loistanut Inter-puolustaja on yhdessä kategoriassa maailman kärkeä
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- FC Inter selvisi voittajana tasaisesta euroväännöstä – onneksi ei ole vierasmaalisääntöä