Thierry Henry kertoi miksi pitää Raphinhaa Ballon d’Orin voittajasuosikkina
Raphinha, 28, pelaa loistavaa kautta Barcelonassa.
Laitahyökkääjä on viimeistellyt kaikki kilpailut mukaan luettuna 41 otteluun 27 maalia ja antanut jopa 19 maalisyöttöä.
Raphinha on luonut Lamine Yamalin ja Robert Lewandowskin kanssa yhden koko Euroopan parhaimmista hyökkäyskolmikoista.
Raphinha on ollut suorastaan hurjassa iskussa Mestarien liigassa. Kymmeneen otteluun on syntynyt 11 maalia ja viisi maalisyöttöä. Raphinha viimeisteli neljännesvälierien Benfica-otteluparissa kolme maalia.
Thierry Henry kertoi CBS:n haastattelussa pitävänsä Raphinhaa tällä hetkellä ykkössuosikkinaan Ballon d’Orin voittajaksi.
– Minusta Raphinha johtaa tällä hetkellä sitä kisaa. Raphinha on muiden edellä sen perusteella, mitä hän on tehnyt Mestarien liigassa. Raphinha on tehnyt jo 11 maalia Mestarien liigassa. Mohamed Salah, Harry Kane ja Ousmane Dembélé ovat hyviä haastajia.
– Kaikki riippuu liigamestaruuden lisäksi siitä, miten esiinnyt Mestarien liigassa. Raphinha on tehnyt paljon maaleja, joista vain yksi on tullut pilkusta. En sano, etteikö Kanen tai Salah’n pitäisi laukoa rangaistuspotkuja. Salah pelaa sellaista kautta Valioliigassa, jota emme tule enää koskaan näkemään.
– Sanon ennemminkin sen, että jos jollain pelaajalla on yhtä paljon maaleja kuin muilla, vaikkei hän vedä pilkkuja, olisi silloin hänestä syytä puhua enemmän.
LUE MYÖS
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Neymar loukkaantui taas – missaa tärkeän otteluparin
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Uutta tietoa: Tähän kaatui Karim Benzeman romanttinen kotiinpaluu
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä