Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
Perparim Hetemaj on saanut ensimmäisen päävalmentajapestinsä. Huuhkajien entinen keskikenttäpelaaja on nimetty HJK:n reservijoukkueen Klubi O4:n päävalmentajaksi.
Hetemaj, 38, korvaa tehtävässä HJK:n edustusjoukkueen valmennusryhmään siirtyneen Aleksi Lallin. Hän saa avukseen valmennukseen päätoimisesti HJK:n talenttivalmentajana työskentelevän juniorivalmentajan Abdi Mohamedin.
Hetemaj toimi kaudella 2024 Ykkösliigaa pelaavan Klubi 04:n apuvalmentajana. Oma pelaajaura päättyi HJK:ssa vuotta aiemmin.
Hetemaj oli jo virallisesti ensimmäistä kertaa Klubi 04:n ruorissa 28.6 kesäkuun lopussa. Joukkue voitti tuolloin Ykkösliigan ottelussa SJK Akatemian 3-2-lukemin.
– Päävalmentajan paikka tuli nopeammin kuin olin odottanut. Pyrin jatkamaan Lallin erinomaista työtä, jota hän on tässä tehnyt viimeisen puolentoista vuoden aikana. Olen yrittänyt ottaa häneltä ja muilta valmentajilta paljon oppia, Hetemaj kommentoi HJK:n tiedotteessa.
Hetemaj koki ammattilaisurallaan 49 A-maaottelua Huuhkajissa. Keskikenttäpelaaja meritoitui seuratasolla erityisesti Italian Serie A.ssa ja pelasi sarjassa peräti 300 ottelua Chievo Veronan, Brescian ja Beneventon riveissä.
Klubi 04 on tällä hetkellä Ykkösliigan sarjataulukossa neljäntenä. Seura ei voi nousta HJK:n reservijoukkueena Veikkausliigaan tai osallistua nousukarsintoihin, vaikka olisi sarjataulukossa kahden parhaan joukossa.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Isokokoinen maalivahti Veikkausliigaan
- Tutkimuskeskus: Ilveksen puolustajalupaus valmis isompiin ympyröihin
- Idiotismia vai oikeusmurha? Konferenssiliigassa nähtiin kummallinen rankkarituomio
- Manchester United Suomeen – tässä joukkue
- Brittiparlamentaarikko vaatii: Liuta Argentiinan pelaajia ulos MM-finaalista
- Englannin pukukopissa eripuraa – syyttävä sormi osoittaa Thomas Tuchelia
- FIFA teki suuren päätöksen – MM-tuomari liikuttui kyyneliin
- Barcelonan puheenjohtajalta yllättävä ehto Espanjan MM-kullalle – kaikki riippuu tästä
- Mykistävä totuus paljastui – näin Lionel Messi ja Lamine Yamal kohtasivat ensi kertaa
- Valkoinen talo vahvisti: Donald Trump saapuu MM-finaaliin
- Jättipäätös julki – Thomas Tuchelin kohtalo ratkesi
- Maajoukkuepelaaja poistuu toistamiseen SJK:sta
- Marcus Forss harjoittelee Mestaruussarja-seuran kanssa: ”Katsomme, miten asiat kehittyvät”
- FC Inter ylsi urotekoon eurokentillä – seuraavaksi vastaan asettuu turkkilaisseura
- BBC: MM-kisojen finaalia varjostaa ikävä huoli
- LIVESEURANTA: Argentiinalta uskomaton temppu! Trillerissä nousu MM-finaaliin
- FIFA teki suuren päätöksen – MM-tuomari liikuttui kyyneliin
- Lionel Messi Espanjasta ennen MM-finaalia: ”Moni heistä pelaa seurassa, jota rakastan”
- Toimittaja: Robert Taylor löysi uuden seuran
- Virallista: Niklas Pyyhtiä lainalle Serie B:hen – teki jatkosopimuksen Bolognan kanssa