Veikkausliigan runkosarja pelattiin loppuun – FC Inter -tähden pahannäköinen loukkaantuminen pelästytti
Veikkausliigan runkosarja on päättynyt.
Runkosarjavaiheen viimeinen kierros pelattiin sunnuntaina.
Pitkälti koko kauden Veikkausliigaa johtanut FC Inter onnistui lopulta voittamaan runkosarjan. Vesa Vasaran miehistö katkaisi kahden ottelun tappioputken kaadettuaan kotikentällään VPS:n 2-1. FC Inter johtaa Veikkausliigaa pisteen erolla Ilvekseen ja kahden pisteen erolla HJK:hon ja KuPSiin.
FC Interin ja VPS:n välinen ottelu oli keskeytettynä noin 20 minuutin ajan. FC Interin Loic Essomba sai karmean tärskyn, kun VPS:n maalivahti Rasmus Leislahti törmäsi häneen pallontavoittelutilanteessa.
Essomba näytti menettäneen tajuntansa ja Inter-pelaajaa hoidettiin kentällä pitkään ennen kuin kentälle saapunut ambulanssi vei hänet sairaalaan. Essomba oli tajuissaan, kun ambulanssi lähti kohti sairaalaa.
Leislahti sai suoran punaisen kortin, ja miesylivoimalla pelannut FC Inter nousi toisella jaksolla tappioasemasta voittoon. Joonas Kekarainen iski voittomaalin lisäajalla. Boksin rajalta lähtenyt laukaus upposi takakulmaan.
VPS:n tappion myötä IF Gnistan varmisti paikkansa ylemmässä loppusarjassa. FF Jaro haki Oulunkylästä 2-1-voiton, mutta Gnistan onnistui silti pitämään kuudennen sijansa sarjataulukossa. Gnistanilla ei ole tosin juurikaan pelattavaa ylemmässä loppusarjassa, sillä se on jäänyt peräti 13 pisteen päähän viidentenä olevasta SJK:sta.
Kärkikamppailussa SJK ja KuPS päätyivät 1-1-tasapeliin. Jeremiah Streng vei SJK:n johtoon 11. minuutilla, ja tuttuun tapaan isoissa peleissä onnistuva Petteri Pennanen laukoi kuopiolaisten tasoitusmaalin 24. minuutilla.
HJK kaatoi KTP:n Kotkassa tyylipuhtaasti 4-1. Benji Michel, jälleen osunut Brooklyn Lyons-Foster, Teemu Pukki ja Jere Kallinen vastasivat HJK:n maaleista. Ilves sen sijaan kukisti IFK Mariehamnin Tammelassa 2-1. Jardell Kanga viimeisteli Ilveksen voittomaalin 84. minuutilla.
Veikkausliiga jää runkosarjan päätyttyä maajoukkuetauolle. Loppusarjat käynnistyvät 13.9.
LUE MYÖS
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Teemu Tainion valmennusura jatkuu Veikkausliigassa
- Yllätysilmoitus: Aasian jalkapalloliiton takki kääntyi täysin Gianni Infantinon suhteen
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Jani Honkavaara puhui tulevaisuudestaan Djurgårdenissa
- Virallista: Tässä on SJK:n uusi päävalmentaja
- Haastattelu: Mikä Huuhkajien pelaamisessa mättää, Miro Tenho?
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- Jani Honkavaara puhui tulevaisuudestaan Djurgårdenissa
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- Virallista: Tässä on SJK:n uusi päävalmentaja
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen
- Ilveksen ex-päävalmentaja uuteen pestiin – sopimus julki
- Haastattelu: Mikä Huuhkajien pelaamisessa mättää, Miro Tenho?