AP: Uefa tekemässä kovan ratkaisun Israelista
Uutistoimisto Associated Press kertoo, että Euroopan jalkapalloliitto Uefa on valmis sulkemaan Israelin ulos kansainvälisestä jalkapalloilusta.
Kansainvälinen jalkapalloliitto pitää pian asiasta äänestyksen. AP:n mukaan Fifan enemmistön kanta aiheeseen on epäselvä.
Uefan 20-jäsenisestä äänestäjäryhmästä enemmistö on kuitenkin Israelin sulkemisen puolella, AP uutisoi. Jos asia olisi siis Uefasta kiinni, Israelia ja sen joukkueita ei jalkapallokentillä nähtäisi.
Uefa ei kuitenkaan asiasta yksin päätä, vaan valta on kattojärjestö Fifalla, jonka alaisuuteen Uefa toki kuuluu.
AP:n mukaan seuraavien MM-kisojen pääisäntä Yhdysvallat on jyrkästi Israelin sulkemista vastaan. Donald Trumpin ja Fifa-pomo Gianni Infantinon läheiset välit voivat johtaa siihen, että Infantino saa puhuttua äänestäjät pitämään Israelin mukana käynnissä olevissa MM-karsinnoissa.
Israelin sulkemista puoltavat tahot vertaavat maan toimia Palestiinassa Venäjän toimiin Ukrainassa. Puoltajien mielestä Israelin kuuluisi saada samaa kohtelua kuin Venäjän, joka on myös suljettu.
Israelin sulkemisen vastustajat taas pitävät asiaa monimutkaisempana ja vetoavat siihen, että Israel taistelisi heidän mukaansa Palestiinassa terrorismia ja Hamasia vastaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisojen ennakko, lohko L: Englanti yllätti pelaajavalinnoillaan
- FIFA:lta raju viime hetken päätös: MM-kisajoukkueen pelipaita hylättiin kielletyn yksityiskohdan takia
- Gianni Infantino joutui kuumaan tenttiin ennen MM-kisoja: ”Hävettääkö sinua?”
- MM-kisojen ennakko, lohko K: Cristiano Ronaldon viimeinen yritys
- Cristiano Ronaldo: ei hyvältä näytä – näin Portugali MM-kenraalissa kävi
- TOP 5: MM-kisojen mestarisuosikit ovat tässä!
- MM-kisojen ennakko, lohko J: Argentiina kohtaa Mazadonan ja Jordanian Messin
- KuPS putosi rangaistuspotkuilla Suomen Cupista – välieräparit selvillä
- Lehti: Palermo suunnittelee hankkivansa Jesse Joroselle kovan kilpailijan
- Hugo Kedon ja Kai Meriluodon IFK Värnamo vaikeuksissa – alkukausi mennyt täysin penkin alle
- KuPS putosi rangaistuspotkuilla Suomen Cupista – välieräparit selvillä
- Valioliiga-jätti näytti ovea – suomalaispelaaja vapaille markkinoille!
- Lehti: Palermo suunnittelee hankkivansa Jesse Joroselle kovan kilpailijan
- Jalkapallon MM-kisat 11.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- TOP 5: Näitä maita ei sovi unohtaa – MM-kisojen viisi mustaa hevosta
- Lähde: Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjaan
- MM-kisojen ennakko, lohko I: Euroopan pelätyimmät hyökkääjät vastakkain huippulohkossa
- MM-kisojen ennakko, lohko H: Mestarisuosikki ja uinuva jättiläinen
- TOP 5: Nämä tähdet taistelevat MM-kisojen maalikuninkuudesta
- Lionel Messi todisti olevansa valmis MM-kisoihin