Cristiano Ronaldo antoi pitävän lupauksen, jos Irlannin fanit buuaavat hänelle
Portugalin maajoukkuekapteeni Cristiano Ronaldo on luvannut käyttäytyä hyvin, vaikka kotiyleisö Irlannissa buuaisi hänelle, kun joukkueet kohtaavat torstaina MM-karsinnoissa.
Portugali ja Irlanti pelasivat viimeksi vastakkain melkein päivälleen kuukausi sitten. Portugali voitti ottelun Rúben Nevesin lisäajan osumalla 1–0.
Ronaldo kävi maalin juhlimisen yhteydessä tuulettamassa puolustaja Jake O’Brienin nenän edessä. Irlannin kapteeni Nathan Collins on sanonut BBC:n mukaan, ettei hän vieläkään tiedä, mitä varten Ronaldo niin teki.
– Aidosti pidän täkäläisistä faneista. Se, miten he kannustavat maajoukkuettaan, on ihanaa. Minusta on ilo tulla tänne pelaamaan, Ronaldo sanoi Portugalin lehdistötilaisuudessa.
– Tietenkin [ottelusta] tulee rankka. Toivon, etteivät [kannattajat] buuaa minulle liikaa huomenna. Lupaan, että yritän olla hyvä poika.
– Mutta tietysti teen työni. Yritän voittaa ottelun ja tehdä maalin huomenna auttaakseni joukkuettani. Olen varma, että peli on vaikea.

ESPN kertoo, että Irlannin kannattajien mielestä Ronaldolla oli liian paljon valtaa erotuomari Ivan Kruzliakin päätöksentekoon Lissabonissa pelatussa ottelussa.
Ronaldo ei tähän uskonut:
– [Syyttely] on normaalia, koska he tietävät, että jos he häviävät huomenna, he ovat (toim. huom. todennäköisesti) ulkona [lopputurnauksesta], eli he yrittävät [häiritä valmistautumistamme].
Torstain Irlanti–Portugali-ottelu alkaa Suomen aikaa kello 21.45 Aviva Stadiumilla. Voitolla Portugali varmistaisi paikkansa ensi kesän MM-kilpailuissa. Jos taas voitto jää Irlantiin, kotijoukkueen haaveet jatkokarsinnoista säilyvät sen omissa käsissä.

LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Haastattelu: Alex Ringin kipparoima HJK tavoittelee paluuta mestaruuskantaan
- Haastattelu: Petteri Pennanen odottaa KuPSin mestaruusputken jatkuvan
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Italian jättiflopilla raju seuraus – iso pomo ulos
- Väite: Gennaro Gattuso ulos – kuka on Italian seuraava päävalmentaja?
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- Veikkausliigaennakko 2026: Ilves lähtee kauteen haastajana