”Elän futareiden unelmaa” – Huuhkajiin syntyneen uuden keskikenttätähden ura nousukiidossa
HELSINKI. Huuhkajien keskikentälle tänä syksynä murtautunut Adam Marhiev on noussut heti pelaavaan rooliin myös uudessa seurassaan.
Marhiev siirtyi syyskuun alussa Aris Limassolista Saksan 2. Bundesliigan Nürnbergiin. Saksalaisseura pulitti suomalaisesta 2,5 miljoonaa euroa.
Olet nopeasti vakiinnuttanut paikkasi Nürnbergissä keskikentän pohjalla. Oletko itse yllättynyt, että syksy on ollut näin vahva?
Menen aina sillä asenteella, että aina pitää näyttää ja haluan pelata aina. Tuntuu, että Nürnberg on ottanut minut todella hyvin vastaan. Helpompi tulla sisään, kun otetaan hyvin vastaan.
Syksy on ollut vauhdikas, kun olet murtautunut Huuhkajiin ja teit ensimmäisen maalinkin. Onko tämä ollut elämäsi syksy?
Voi sanoa hyvinkin niin. On sellainen fiilis, että elän futareiden unelmaa. Olen todella iloinen siitä, missä olen. Duunia pitää kuitenkin tehdä enemmän ja enemmän.
Mitkä ovat seuraavat stepit ja unelmat?
Haluan elää vain tässä hetkessä ja nauttia. Jos kaikki menee hyvin, niin mennään sitten eteenpäin.
Onko sinulla mitään sellaista unelmaa, missä voisit joskus pelata?
Totta kai tähtäimessä on, että voisin pelata TOP5-liigassa. Pidän paljon Bundesliigasta, joten se olisi yksi unelma pelata siellä.
Mikä Bundesliigassa vetoaa, miksi se on kiinnostava sarja?
Pienenä minusta aina tuntui, että se olisi minulle henkilökohtaisesti sellainen sarja, johon sovin. Tuntuu siltä, että siellä voisin näyttää parasta futistani.
Lehdistökatsomosta vaikuttaa jo nyt siltä, että yleisö on ottanut sinut omakseen. Osaatko sanoa, miksi sinusta tulee helposti kannattajien suosikki?
En, mutta olen iloinen siitä! Myös Nürnbergin fanit ovat ottaneet todella hyvin vastaan ja antaneet positiivista palautetta ja energiaa. Aina kiva fiilis mennä antamaan kaikkensa, kun saa paljon kannustusta.
Jaakko Perttilä, Juuso Koivumäki
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti