FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
Ykkösliigassa pelaavan FC Hakan kotistadion, Valkeakosken Tehtaan kenttä, tuhoutui tulipalossa tänään sunnuntaina. Asiasta kertovat Pirkanmaan pelastuslaitoksen lisäksi useat kansalliset mediat.
Tiedossa ei ole henkilövahinkoja.
MTV:n (ulkoinen linkki) mukaan pelastuslaitoksen ensimmäinen yksikkö hälytettiin paikalle tänään sunnuntaina kello 20.08. Tässä vaiheessa kentän päätykatsomo oli jo ilmiliekeissä. Pelastuslaitokselta tuli lopulta paikalle kymmenen yksikköä.
Pelastuslaitos tiedotti noin kello 21.15, että vaikka palon jälkisammutustyö oli yhä käynnissä, se oli selvästi hiipumassa. Savun takia pelastuslaitos pyysi sivullisia välttämään alueella liikkumista. Sammutustyöt kohteessa saatiin päätökseen yhdentoista jälkeen illalla.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Ennen paloa Tehtaan kentän kapasiteetti on ollut 3 200 katsojaa. Päätykatsomoon oli mahtunut 400 katsojaa. Palo onnistuttiin rajaamaan vain päätykatsomoon, joskin kuumuus vaurioitti osaa tekonurmesta.
- Todella ikävä tilanne, olen ihan sanaton, kommentoi Valkeakosken Tehtis Oy:n toimitusjohtaja Erkki Kuivajärvi STT:lle (linkki).
Aamulehti (linkki) tietää kertoa, että päätykatsomon alla oli varasto- ja saniteettitiloja, mutta ei oikeastaan irtaimistoa.
Haka oli juuri sunnuntaina ehtinyt julkaista uuden urheilustrategiansa, jolla seura kertoi tähtäävänsä takaisin Veikkausliigaan. Edustusjoukkueen toiminnan painopistettä on ollut tarkoitus siirtää nuorten pelaajien kehittämiseen.
Haka oli myös perjantaina tiedottanut hankkineensa hyökkääjä Torfiq Ali-Abubakarin Mikkelin Palloilijoista sekä keskikenttäpelaaja Spencer Silasin AC Oulusta.
Valkeakoskelta kotoisin oleva kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru otti uutiseen tuoreeltaan kantaa yhteisöpalvelu X:ssä (linkki).
– Hirveä isku FC Hakalle ja Valkeakoskelle. Seura nousee vielä, Kiuru kirjoitti.
Viimeisin päivitys 8.12. kello 00.23.
LUE MYÖS:
- AC Oulun luottopelaaja loppukauden sivussa pelikentiltä
- Trabzonspor vahvisti: Mohamed Salah matkustaa Tampereelle
- Mestarien liigassa nähtiin jättiyllätyksiä tiistaina
- Gianni Infantinon asema horjuu – miljoonapalkkio nostatti uuden kohun
- Vahvasti pelannut Cristiano Ronaldo: ”Olen portugalilainen, mutta kuulun Saudi-Arabian kuningaskunnalle”
- Virallista: Maailmanmestari hyppää uuteen valmennuspestiin – ensimmäisenä vastassa KuPS
- Näin Jani Honkavaaran tähtihyökkääjä kommentoi Valioliiga-huhuja
- Cristiano Ronaldo hävisi suosiossa – kohulausunnon leviämisen takana jylläsivät taloudelliset motiivit
- MTV: Osku Maukonen siirtyy HJK:hon
- Steven Gerrard kertoi millaisen rangaistuksen antaisi Manchester Citylle
- Vahvasti pelannut Cristiano Ronaldo: ”Olen portugalilainen, mutta kuulun Saudi-Arabian kuningaskunnalle”
- Mestarien liigassa nähtiin jättiyllätyksiä tiistaina
- Steven Gerrard kertoi millaisen rangaistuksen antaisi Manchester Citylle
- Toimittaja haltioissaan: ”En ole koskaan aiemmin nähnyt tällaista maalia”
- Roope Riskiltä paljastus uran jatkosta SuomiFutikselle
- MTV: Osku Maukonen siirtyy HJK:hon
- HJK:n voittomaali herätti raivon – Mikko Isokangas kommentoi tilannetta SuomiFutikselle
- Gianni Infantinon asema horjuu – miljoonapalkkio nostatti uuden kohun
- Näin Jani Honkavaaran tähtihyökkääjä kommentoi Valioliiga-huhuja
- Virallista: Maailmanmestari hyppää uuteen valmennuspestiin – ensimmäisenä vastassa KuPS